Autor Wątek: rower w polu martwego widzenia  (Przeczytany 10131 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jolajola1

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 1 056
  • Płeć: Kobieta
  • jeżdżę w opasce żeby mi wiatr nie gwizdał w uszach
    • z roweru filmowane
rower w polu martwego widzenia
« dnia: 30 Lip 2015, 13:56:03 »
szukam filmów edukacyjnych, z jesieni albo zimy, brytyjskie chyba były - pokazujące pole martwego widzenia kierowcy osobówek w ruchu miejskim i rowerów w tymże polu martwego widzenia i rysunkowe(?chyba) porady, jak rowerzysta ma sobie z tym radzić

pamięta ktoś? jakieś linki?

i nie, nie chodzi mi o licznie obecne w sieci filmy z martwym polem widzenia kierowców tirów, brrr

Offline Klara

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Kobieta
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Lip 2015, 19:54:16 »
Nie wiem, o które Ci chodzi, ale przejrzałabym może stronę Transport of London.
Ich kanał na youtubie ma np. taki filmik.

« Ostatnia zmiana: 30 Lip 2015, 19:55:52 wysłana przez Klara »

Offline remitent

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lip 2015, 19:53:12 »
https://www.youtube.com/watch?v=WO6n5hfRC6M

(a, no, doczytałem że to nie o to Ci chodzi ;)
Nocna Masa Krytyczna - 2. sobota miesiąca - godz. 24:00 - nocnamasa.pl


Offline realkrzysiek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Sie 2015, 17:20:54 »
Nie wskażę żadnego filmu, ale mogę na ten temat od siebie dwa zdania.
Z punktu widzenia kierowcy muszę przyznać, że pole martwe naprawdę istnieje, gdzieś na wysokości tylnego błotnika, więc jak ktoś jedzie za samochodem niech ma to na uwadze. To nie jest tak, że nie ma się chęci, uwagi, czy umiejętności. Jakimś cudem nigdy nie rozbiłem samochodu (moja żona owszem, nawet w tym roku), nigdy nie trafiłem w kogoś, ale też miałem sytuacje krytyczne i błędy były z mojej, jak czyjejś winy.

Offline remitent

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Sie 2015, 17:41:00 »
Tylni błotnik? A to już zależy od ustawienia lusterka. Ja preferuję takie ustawienie, dzięki czemu obiekty na "tylnim boku" samochodu jest widoczny:
Nocna Masa Krytyczna - 2. sobota miesiąca - godz. 24:00 - nocnamasa.pl

Offline realkrzysiek

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Sie 2015, 20:12:11 »
Ale już metr w bok nic nie widać - świat poza polem widzenia, jak widać na lusterku. Warto mieć to na uwadze jadąc za samochodem, a szczególnie za jakimś żukiem, albo jeszcze większym.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Sie 2015, 22:14:01 »
Pole widzenia w lusterkach bocznych zależy od samych lusterek a także od ich ustawienia. Mam trochę km przejechanych dostawczakami i jestem wstanie tak ustawić lusterka, że praktycznie pole martwe jest ograniczone do minimum. Takie ustawienie pozwala bezpiecznie śmigać w gęstym korku a także zdecydowanie poprawia widoczność podczas manewrowania na wstecznym.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Sie 2015, 13:34:28 »
Wiele zależy od osoby. Widzenie obwodowe, a także orientacja i wyobraźnia przestrzenna nie są takie same u każdego kierującego. Jeden bez problemu wyczuje, co ma z boku bez ruszania głową, inny będzie musiał gapić się centralnie na obiekt, a i tak go nie zobaczy.

Polecam środkowe lusterko panoramiczne. Przy odpowiednim ustawieniu niweluje kłopot z brakiem zasięgu w lewym lusterku.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Sie 2015, 14:08:34 »
Polecam środkowe lusterko panoramiczne. Przy odpowiednim ustawieniu niweluje kłopot z brakiem zasięgu w lewym lusterku.

Pomysł dobry, ale nie zadziała jak z tyłu pojazdu nie ma okien :) Busy "blaszaki" i "kontenery" to największe zagrożenie.

Ale już metr w bok nic nie widać - świat poza polem widzenia, jak widać na lusterku. Warto mieć to na uwadze jadąc za samochodem, a szczególnie za jakimś żukiem, albo jeszcze większym.

Większość nowych busów i ciężarówek ma już lusterka panoramiczne pod/nad/obok lusterek bocznych. To załatwia problem o ile tylko kierowca z tych dobrodziejstw korzysta. A niestety tego na kursach na kat. B nie uczą... a powinni, bo większość busików jest własnie na "B".
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Wrz 2015, 15:14:59 »
Większość nowych busów i ciężarówek ma już lusterka panoramiczne pod/nad/obok lusterek bocznych. To załatwia problem o ile tylko kierowca z tych dobrodziejstw korzysta. A niestety tego na kursach na kat. B nie uczą... a powinni, bo większość busików jest własnie na "B".

Daj spokój z tą jakością uczenia jak na Mazurach nie raz, nie dwa widziałem osobówki z szeroką przyczepą kempingową, gdzie kierowcy nie mieli pomontowanych adapterów do lusterek, żeby cokolwiek zobaczyć zza tej przyczepy ;-)
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Offline Klara

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Kobieta
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #11 dnia: 25 Wrz 2015, 11:26:00 »
jolajola1, trafiłam na angielski tekst, który porusza temat niewidzenia rowerzystów (i nie tylko) przez kierowców. W razie potrzeby mogę coś postreszczać, poprzetłumaczać. Niniejszym:

Czego pilot RAF-u może nauczyć rowerzystów

Może pytanie już nieaktualne, może to odpowiedź obok tematu, może powinna znaleźć się w innym wątku ;)

Offline jolajola1

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 1 056
  • Płeć: Kobieta
  • jeżdżę w opasce żeby mi wiatr nie gwizdał w uszach
    • z roweru filmowane
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Wrz 2015, 12:37:47 »
Zapotrzebowanie wciąż jak najbardziej aktualne.

I jeszcze pamiętam iny film, tylko nie wiem, gdzie był, mam wykasowana historię przeglądania. Samochód osobowy wyjeżdża z podporzadkowanej, główną jedzie rowerzysta, tempem niespiesznym. Kierowca pilnie sie rozgląda, powoli zbliżajac się do miejsca skrętu. Ale boczny przedni słupek całkowicie mu zasłania rowerzystę. W trakcie wykonywania manewru też porusza głową, ale rowerzysta swoim niespiesznym tempem znowu jest schowany za słuipkiem....

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: rower w polu martwego widzenia
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Paź 2015, 20:20:33 »


Daj spokój z tą jakością uczenia jak na Mazurach nie raz, nie dwa widziałem osobówki z szeroką przyczepą kempingową, gdzie kierowcy nie mieli pomontowanych adapterów do lusterek, żeby cokolwiek zobaczyć zza tej przyczepy ;-)

Te adaptery jaki i normalne lusterka w busach, nie służą po to aby widzieć to co jest za przyczepą czy też bezpośrednio z tyłu busa, lecz są po to aby widzieć dokładnie to co jest z boku pojazdu.
Im lusterka dalej wystają od obrysu karoserii tym widzialność bezpośrednio za pojazdem się zwiększa ale za to powiększa się martwe pole bezpośrednio obok pojazdu.