Autor Wątek: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...  (Przeczytany 20254 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gromanik

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 817
  • Płeć: Mężczyzna
    • Białołęka dla rowerów
Ponieważ
Cytat: Urząd Miasta St. Warszawy w Standardach projektowych i wykonawczych dla systemu rowerowego w M. St. Warszawie

11    Utrzymanie dróg dla rowerów
11.1.1    Sprawne i bezpieczne funkcjonowanie dróg dla rowerów wymaga ich prawidłowego utrzymania.
11.1.2    Prawidłowe utrzymanie dróg dla rowerów wymaga:
-    utrzymania równej nawierzchni, wolnej od kawałków gruzu, szkła, kamyków, gałęzi, liści, śniegu i innych zanieczyszczeń,
-    regularnego utrzymania roślinności w najbliższym otoczeniu drogi dla rowerów (przycinanie drzew i krzewów),
-    wymieniania zniszczonych elementów infrastruktury rowerowej,
-    utrzymania oznakowania, dobrze widocznego dla rowerzysty i innych uczestników ruchu.
11.1.3      Utrzymanie nawierzchni dróg dla rowerów powinno zapewniać wysoki   standard, zapewniający ruch bez powodowania ograniczeń prędkości   wywołanych oporami toczenia, koniecznością zwalniania, czy   niepotrzebnego hamowania w celu ominięcia przeszkód lub nierówności   pionowych nawierzchni (dziury, nierówne połączenia pomiędzy dwoma   różnymi rodzajami nawierzchniami).
11.1.4    W celu przeciwdziałania zniszczeniom wywoływanym przez rozrastające się korzenie drzew zalecane jest:
-    dobieranie odpowiednich gatunków drzew, nie niszczących drogi dla rowerów (np. stosowanie lip i jesionów),
-    stosowanie metod zapobiegających wzrostowi korzeni w niepożądanym kierunku (np. poprzez stosowanie odpowiednich mat).
11.1.5    W okresie zimowym powinny być odśnieżane:
-    pasy dla rowerów wyznaczone w jezdni,
-    główne ścieżki i ciągi pieszo-rowerowe,
-    pozostałe ścieżki i ciągi-pieszo rowerowe ważne z punktu widzenia obsługi ruchu rowerowego.
11.1.6    Zabrania się składowania śniegu, śmieci, liści, gałęzi itp. na drogach rowerowych.
11.1.7      Stan techniczny dróg dla rowerów powinien być monitorowany co   najmniej 2 razy w roku. Wyniki monitorowania powinny być inwentaryzowane   np. w formie mapy stanu nawierzchni dróg dla rowerów.

Stan   nawierzchni nie powinien zmuszać rowerzystów do wykonywania   niebezpiecznych manewrów i prowadzić do zachwiania ich równowagi.    Szczególną uwagę należy zwrócić na powstawanie śliskości nawierzchni,   jej pokrycia śniegiem lub lodem. Stan taki utrudnia lub nawet   uniemożliwia zahamowanie oraz utrzymanie prawidłowego kierunku jazdy i   wykonanie skrętów. Zła jakość nawierzchni może wywoływać niekorzystne   zachowania użytkowników, np. wybór jazdy po jezdni przeznaczonej dla   samochodów, a nawet rezygnowanie z odbywania podróży rowerowej.

a w statucie Zarządu Oczyszczania Miasta nadal nie wprowadzono żadnych zmian, w związku z czym nadal nie ma on w swoich obowiązkach odśnieżania ddr, a w informatorze zimowym opublikowanym na stronie ZOM odśnieżanie ddr nie istnieje nawet jako pojęcie:
http://www.zom.waw.pl/aktualnosc_zima.htm

Cytat: Zarząd Oczyszczania Miasta
 
(24.11.2010)
INFORMATOR ZIMOWY
  czyli kto co i gdzie powinien sprzątać zimą:
1. ADMINISTRACJE / ZARZĄDCY OSIEDLI
  mają obowiązek:
  - sprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z chodników położonych wzdłuż nieruchomości i osiedlowych uliczek,
  - posypać chodniki np. piaskiem,
  - usunąć śnieg z dachu budynku,
  - usunąć sople.   

2. WŁAŚCICIEL NIERUCHOMOŚCI
  ma obowiązek:
  - sprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczeń z chodników
    wzdłuż nieruchomości,
  - posypać je np. piaskiem,
  - usunąć sople i śnieg z dachu.   

3. ZARZĄD TRANSPORTU MIEJSKIEGO
  ma obowiązek:
  - sprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z przystanków komunikacji miejskiej,
  - posypać teren przystanku np. piaskiem
  (ok. 10% przystanków zajmuje się firma Adpol, która ma takie same obowiązki).   

4. ZARZĄD OCZYSZCZANIA MIASTA

  ma obowiązek:
  - zabezpieczyć przed śliskością zimową drogi, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, tj. ok. 1/3 stołecznych ulic.
  - uprzątnąć śnieg, lód i inne zanieczyszczeń z
  * przejść dla pieszych na skrzyżowaniach głównych ulic;
  * dojść do stacji metra;
  * schodów, kładek, mostów i chodników na mostach;
  *chodników wokół sześciu parków administrowanych przez ZOM: Parku   Ujazdowskiego, Skaryszewskiego, Praskiego, Fosa i Stoki Cytadeli, Ogrodu   Saskiego oraz Pola Mokotowskiego;
  *ok. 13,5 tys. miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego SPPN zlokalizowanych wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich  i powiatowych.   

5. URZĘDY 18 WARSZAWSKICH DZIELNIC
  mają obowiązek:
  - sprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z chodników   nieprzylegających do posesji wzdłuż dróg gminnych (w tym Stare Miasto)   oraz ok. 17,7 tys. miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania   Niestrzeżonego SPPN zlokalizowanych wzdłuż dróg gminnych.
  - zabezpieczyć przed śliskością zimową drogi gminne, którymi nie opiekuje się ZOM.

Proponuję pisać pisma do Zarządu Oczyszczania Miasta, Biura Drogownictwa i Komunikacji, Biura Infrastruktury, które nadzoruje Zarząd Oczyszczania Miasta oraz występować do radnych Rady Warszawy o składanie interpelacji w sprawie ujednolicenia statusu ZOM z wymogami standardów Projektowych i wykonawczych dla systemu rowerowego w m. st. Warszawie w zakresie odśnieżania. Szczególnie polecam radnego Legierskiego z Zielonych 2004.
« Ostatnia zmiana: 28 Lis 2010, 14:14:07 wysłana przez gromanik »

Szakal

  • Gość
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Lis 2010, 14:56:39 »
 11.1.6    Zabrania się składowania śniegu, śmieci, liści, gałęzi itp. na drogach rowerowych.


Eckhem. Czy za to jest mandat? Już dziś widziałem niejednego łamiącego prawo.

A tak nawiasem mówiąc to te pługosolarki niby niby miały zaskoczyć zimę i już bodajże we Wrześniu czekali na śnieg, a teraz gdy spadł ni śladu za nimi. Trasa AK zaśnieżona, Marymoncka, Broniewskiego, Plac Wilsona, wszystko!. Mam nadzieję że w nocy wezmą się do roboty tak jak jest to w Niemczech czy Belgii, oczywiście nie pomijając ścieżek rowerowych.

Offline Bear

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Płeć: Mężczyzna
  • abrakadabra.
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Lis 2010, 15:55:17 »
11.1.6    Zabrania się składowania śniegu, śmieci, liści, gałęzi itp. na drogach rowerowych.


Eckhem. Czy za to jest mandat? Już dziś widziałem niejednego łamiącego prawo.


Właśnie. Bo jak poprosiłem SMów o interwencję w sprawie składowanie skoszonej trawy na DDRz-e to pani SM kazała mi nie jechać za tą szybko jak to oni mówią. I tak samo może by można i ze śniegiem?
Że jest składowany pisać uporczywie.

Offline mala

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 117
  • Płeć: Kobieta
  • chwytaj dzień i noc:p
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Lis 2010, 18:54:00 »
snieg jest przesuwany w dwie strony ,, bo widzialam dzis  jak z chodnika zgarniali pod samochody zaspy robili,,, w tym na czesc sciezki rowerowej a  ktos inteligentny pan  z lopata przewalal ten snieg z powrotem na chonik i sciezke,, spod swojego auta;P
szczęśliwa bo z Nim;)

Szakal

  • Gość
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lis 2010, 19:24:37 »
 Ehhh tak to już jest, a teraz trzeba przeczekać klika dni aż ZOM wszystko ogarnie, wtedy będą choć prymitywne warunki do jazdy. Najważniejsze to by nie padało, no i sól....

Offline Michał

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lis 2010, 20:03:37 »
Ja dziś skapitulowałem i pojechałem zbiorkomem. Ścieżka wzdłuż Sobieskiego była elegancko odśnieżona rano (strona wschodnia). Przy opadach śniegu nie ma co się dziwić, że śnieg leży. Służby mają 4h na doprowadzenie głównych ciągów do stanu używalności od momentu gdy opad zaniknie. Nie ma się co dziwić, że ścieżki są odśnieżane w ostatnim sorcie, nie oszukujmy się niewiele osób z nich korzysta przy takiej aurze panującej za oknem.
Pozdrawiam
Michał

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Lis 2010, 20:16:09 »
a mi tam taki stan odpowiada....
nikt nie będzie trąbił jak jadę jezdnią a nie ścieżką (tworem ścieżkopodobnym) - kiedyś raz jechałem ścieżką.... i nie było fajnie
ani razu nikt nie trąbnął na mnie dziś jak środkiem pasa ;)

Szakal

  • Gość
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Lis 2010, 20:20:24 »
a mi tam taki stan odpowiada....
nikt nie będzie trąbił jak jadę jezdnią a nie ścieżką (tworem ścieżkopodobnym) - kiedyś raz jechałem ścieżką.... i nie było fajnie
ani razu nikt nie trąbnął na mnie dziś jak środkiem pasa ;)

Ho ho dobre słowa. Ja tak samo wszyscy po malutku, powolutku, nikt nie trąbi, ale musicie mi przyznać rację że ślisko to trochę jest. Jak pługi zrobią swoje to sytuacja troche się oswoi. No ale niestety właśnie na ten czas w tej chwili dla własnego bezpieczeństwa skorzystam ze zbiorowego.

mplonski

  • Gość
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Lis 2010, 20:47:22 »
Na mnie dzisiaj też nikt nie trąbił gdy jechałem lewym pasem gdańskiego 20km/h, w końcu prawie wyprzedzałem tym tempem samochody. ;-)

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Lis 2010, 21:44:46 »
ja nie prawie a wyprzedzałem...
nawet mi zjeżdżali na boki :)
a odśnieżanie DDR... dla mnie bez sensu... i gdzie odgarną ten śnieg? na ten kawałek chodnika przez który trzeba przejechac żeby dojechać do ścieżki... bo przecież tak spójne DDR mamy że z jezdni bez problemów na ścieżkę....

W zimie właśnie to jest jedna z rzeczy które lubię. nikt na mnie na Odrowąża nie trąbi :D

Szakal

  • Gość
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Lis 2010, 15:06:54 »
Cytuj
a odśnieżanie DDR... dla mnie bez sensu... i gdzie odgarną ten śnieg?

Słusznie, już widać gdzieniegdzie że ścieżka robiona jest albo za pole do śniegu albo za ścieżkę (bo np jak się złożyło że chodzą nią ludzie np przy Arkadii)

Offline Tugger

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 111
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Gru 2010, 17:51:09 »
Dałem im trochę czasu i co? Ścieżka wzdłuż Puławskiej zawalona śniegiem i uwaga - ona się tam miejscami lekko wije i raz jest przy jezdni, raz jest od niej oddalona i zgadnijcie co zrobili. Tak. Zwalili cały śnieg z chodników na ścieżkę. Nie ważne czy była z lewej czy z prawej. NA całej długości jest piękna wijąca się zaspa.

Offline Maćkofff

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 712
  • Płeć: Mężczyzna
  • Stojaki.waw.pl
    • Stojaki.waw.pl
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Gru 2010, 17:54:40 »
I co zrobiłeś w tej sprawie?
___
Pozdrawiam serdecznie!

>   Parkingi rowerowe w Warszawie - Stojaki.waw.pl
>   Mapa stojaków, standardy projektowe, porady nt. bezpiecznego zostawiania roweru.

Offline Michał

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Gru 2010, 21:20:26 »
A co miał zrobić - pożalił się na forum i tyle.
Dajcie sobie trochę luzu. Przystanki zbiorkomu nie są w 100% odśnieżone, chodniki również, na dodatek znów zaczęło sypać (przynajmniej u mnie na Sadybie). Nie da rady fizycznie odśnieżyć całego miasta (chodników, DDR i reszty tego bajzlu), trzeba by zatrudnić rzeszę dodatkowych ludzi a i tak efekt mizerny bo zaraz napada nowy śnieg. Ustawa sobie a życie sobie. Bądźmy realistami a nie malkontentami bo się czytać tego nie chce. Tugger chcesz jechać wzdłuż Puławskiej na rowerze - jedź ulicą, złapie Cię policja - mandatu nie przyjmuj - niech kierują do sądu, na 99,9% zostaniesz puszczony bez konsekwencji. 
Pozdrawiam
Michał

Offline Stan

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: odśnieżanie ddr - musimy postarać się o nie sami...
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Gru 2010, 21:45:22 »
Ja tam się cieszę jak jezdnia jest ok.
Nawet jak by Tugger zadzwonił do ZDM czy ZOM to może i by przyjęli zgłoszenie ale raczej by nic nie zrobili. Sądzicie, że nagle przyjechał by pług, który właśnie odśnieżał ulicę i poprawił wszystko? Chyba, że Maćkofff miał na myśli by Trugger wziął łopatę i to sam odśnieżył :P
bike's not dead