Autor Wątek: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy  (Przeczytany 16749 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« dnia: 28 Cze 2013, 09:12:20 »
Jak się może domyślacie, ankieta http://forum.masa.waw.pl/index.php?topic=2824.0 została stworzona w konkretnym celu. Cieszę się na spory odzew. Założenia projektu są następujące:

1. ankieta na FB i forum,  jaki problem doskwiera w ostatnim czasie.
2. napisanie formatki w zależności od wyników sondy (zgłaszam się na ochotnika - w tym miesiącu)
3. apel na masie i na profilu do wypełniania ankiety/wysyłania pism tematycznych. (Np z DW mail masy - dla statystyk)

Myślę, że akcje mogłyby być cykliczne. Nie chodzi nawet o to, że uda się usunąć wszystkie niedogodności, ale o aktywizację tysięcy rowerzystów, żeby poczuli że mają wpływ na infrastrukturę i poznali lepiej prawo. Moim zdaniem trzeba ich zachęcić do wysłania pierwszego pisma.


Na razie akcja jest bezimienna i na gwałt potrzebuje nazwy.

Konieczna jest też osoba, która będzie na masie i zechciałaby zareklamować ustnie ankietę i cel wypełniania (mam nadzieję, że dziś uda się wrzucić ankietę na FB - damy im np. 24h). Moje zdolności krasomówcze są mizerne... a dodatkowo na dzisiejszej masie będę na 30%. Chętny będzie na wagę złota :)

Potrzebne będą też osoby chętne do konsultowania i pisania formatek.

Offline uasic

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 169
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Cze 2013, 13:24:52 »
Myślę, że akcje mogłyby być cykliczne. Nie chodzi nawet o to, że uda się usunąć wszystkie niedogodności, ale o aktywizację tysięcy rowerzystów, żeby poczuli że mają wpływ na infrastrukturę i poznali lepiej prawo. Moim zdaniem trzeba ich zachęcić do wysłania pierwszego pisma.

Na razie akcja jest bezimienna i na gwałt potrzebuje nazwy.

Dla mnie bomba! A nazwę zerżnęłabym stąd http://kovalesku.com/2013/06/28/resite-robimy-dobre-miasto/ (BTW bardzo fajny artykuł), np. coś w stylu Zrób sobie dobre/lepsze miasto, Self made city albo DIY (cokolwiek: miasto, Warszawę, drogę, coś innego)

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Cze 2013, 02:22:58 »
Do czego będą potrzebni ochotnicy?

W najbliższych 2 tygodniach jestem zajęty głównie pracą oraz uczelnią. Niezależnie od tego mam jeszcze otwarte inne sprawy, a nie chciałbym zajmować się jednocześnie monitorowaniem zbyt wielu pism. Niemniej w miarę możliwości mogę pomóc.

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Cze 2013, 17:14:03 »
Właściwie cały czas się zastanawiam, jak ma wyglądać monitoring nad pismami. Z jednej strony powinien jakiś być, żeby ocenić skalę i późniejsze skutki. Z drugiej strony pisma mają z założenia wyglądać tak samo/podobnie, więc czytanie wszystkich (przy powodzeniu akcji) byłoby męczarnią. Do tego nie wiem, czy mail masy nie zostałby wykończony. Dlatego myślę o mapie, na którą rowerzyści sami będą mogli nanieść swoje lokalizacje (może z fotkami). Na miejsce.info można tworzyć mapy, ale przez jedno konto (chyba, że się mylę).
Jest jakaś strona z mapą umożliwiająca tworzenie grupowo, gdzie administrator zatwierdza zmiany? Trochę się obawiam publicznej mapy, ale może bezpodstawnie. Macie jakieś doświadczenia?

Tak więc przydałaby się osoba, która utworzy mapę (z założeniem jednej na miesiąc/temat - albo może warstwami na jednej?), a ewentualnie będzie zatwierdzać zmiany innych użytkowników. Mapa mogłaby się wzorować na ursynowskiej Krisa http://forum.masa.waw.pl/index.php?topic=1071.msg37341#msg37341 - z uwzględnionym stopniem realizacji i na stojaki.waw.pl Maćka :)

Następni chętni będą mogli pisać formatki na wybrane tematy. Myślę, że moglibyśmy zrealizować 3-4 tematy z obecnej ankiety, bo pewnie priorytety się zmienią jesienią.
Chciałabym, żeby wzory były segmentowe, łatwe w zastosowaniu - z alternatywnymi akapitami i żeby zawierały odpowiednie paragrafy. Jeszcze nie wiem, jak je publikować, ale jestem dobrej myśli. Tematy do rozchwytywania - wkrótce :)

Obecnie czekamy na zamieszczenie ankiety na FB, bo jak się dowiedziałam - na masie nie ogłasza się rzeczy, których nie ma. Jak będą wyniki sondy też z FB i uda się naskrobać formatki, to przyda się też konsultacja.

I jeszcze cały czas poszukiwana jest osoba chętna reklamować ustnie akcję na masie, lub też wg własnej inwencji.

@biały
Ogólnie każda inicjatywa się przyda. Masz duży wybór i możesz sam coś zaproponować :D

PS
Co sądzicie o kryptonimie... MaŚlak?

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #4 dnia: 18 Lip 2013, 21:42:26 »
Czy ktoś wie, co się dzieje z opcją pytania na FB? Jest ona ukryta czy skasowana? Jak sie do niej dobrać? Tak jakby nie możemy wrzucić ankiety MaŚlaka :(

Offline Trupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 731
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Lip 2013, 10:20:39 »
Opcja dostępna jest tylko dla stron. Jak przygotujesz pytania to mogę je wrzucić.

Offline chrupek

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Lip 2013, 13:25:58 »
Zmartwię Cię ale jest w ogóle niedostępna.

EDIT. Ok w takim razie ja nie mam uprawnień...
« Ostatnia zmiana: 19 Lip 2013, 13:28:32 wysłana przez chrupek »
Komu w drogę temu rower.

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Lip 2013, 11:50:51 »
Mamy wersję beta pierwszego wzoru. Piszcie, co trzeba poprawić - od strony merytorycznej i funkcjonalnej. Czy wersja z akapitami do wykasowania jest do zaakceptowania, czy lepiej rozbić na oddzielne dokumenty, bo widok jest nie do zniesienia? A może jakieś dodatkowe akapity dotyczące stanu nawierzchni wam się nasuwają? http://chomikuj.pl/miroslavka/Dokumenty/szablon1_wyboje_dok,2937220893.doc

PS Potrzebna jest osoba, która zachciałaby podsumować ankiety i zrobić wykresy do nich. :)
« Ostatnia zmiana: 24 Lip 2013, 08:32:25 wysłana przez miroslavka »

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lip 2013, 10:43:59 »
1)   Zdecydowanie oddzielne sformatowane we właściwy sposób dokumenty. Taki zestaw dla leniwych.
Mam problem z krawężnikiem, klikam na link i mam gotowe pismo gdzie wystarczy wpisać moje dane i lokalizacje. Zniszczona nawierzchnia, klikam na inny i też mam gotowca bez wymyślania itd. itd.

2)   W ustawie o drogach... Art. 20 mówi o planie finansowania remontów, a nie o planie remontów (kwestia interpretacji zapisu). O tym drugim mówi Art. 19, więc może warto to zamienić lub powołać się na obydwa artykuły ustawy.

Ideałem był by formularz/generator, w którym można by było wybrać osoby do których pismo kierujemy (na przykład z listy rozwijanej) a nasze dane przypisywały by się z automatu na podstawie założonego konta.
Taki automat mógł by też wtedy tworzyć bazę wysłanych pism.
No, ale do tego trzeba znać się na programowaniu - ja niestety tego nie potrafię.
« Ostatnia zmiana: 24 Lip 2013, 10:50:25 wysłana przez kaczor1 »
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Lip 2013, 11:04:57 »
  • Oddzielne dokumenty. Po pierwsze: wygoda użytkownia. Po drugie: obecny szablon wręcz prowokuje do wysłania kilku spraw w jednym liście, a to kiepski pomysł.
  • Nie trzeba tego poprawiać, ale uwaga ogólna do ewentualnych przyszłych szablonów: szczególna uprzejmość nie jest wymagana. Grzeczność: tak. Ale to nie list do królowej Elżbiety. Im krócej i prościej, tym lepiej.
  • Nie ma potrzeby nadmiernie rzucać artykułami, a w szczególności cytować przepisów, czy wręcz straszyć urzędnika. Taka maniera wcale nie powoduje, że pismo brzmi poważniej, a jedynie wprowadza szum do przekazu. Co innego, gdy urzędnik nie jest chętny do wypełniania swoich obowiązków i koniecznym jest przypomnienie przepisów. Ale takie sytuacje to już nie na gotowe szablony. Tak samo nie ma potrzeby podkreślać fragmentów.
  • Robiąc formatowanie pamiętaj o osobach korzystających z ePUAP-u. Ten system niestety nie radzi sobie z formatowaniem, więc albo trzeba wysyłać wnioski w PDF-ach, albo przygotować szablony także na taką ewentualnośći.

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Lip 2013, 11:36:59 »
OK, postaram się zrobić kilka dokumentów.

@kaczor1
Wsadziłam cytat z wg numeracji http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19850140060
Art. 19 wg mnie mówi, kto jest zarządcą drogi.
Z resztą jak będę rozdrabniać na dokumenty, to zapewne ten fragment (cytat) nie zmieści się na jednej stronie A4, więc niestety prawdopodobnie wypadnie lub zostanie okrojony.

@biały
Celowo chciałam, żeby były cytowane artykuły, bo trudno się ubiegać, bo "tak mi pasuje". Niestety urzędnicy często nie znają przepisów (choć u warszawskich jest jeszcze całkiem całkiem), a później walą, że krawężnik ma mieć 2-4 cm. http://polskanarowery.sport.pl/blogi/rowerowe_leszno/2013/07/bo_urzednik_wie_lepiej/1
To samo dotyczy rowerzystów. Akcja jest też edukacyjna, więc powinna zawierać wiadomości na jakiej podstawie coś ma zostać naprawione. Rowerzyści też muszą poznać swoje prawa :)

Jak ktoś korzysta z ePUAP-u, to nie jest początkującym, więc raczej nie będziemy go prowadzić za rękę. PDFa można zrobić z każdego dokumentu jednym kliknięciem ;)

Może z tym straszeniem przesadziłam ;) , ale niestety przestraszeni działają sprawniej (patrz HGW). Tak też wynika z moich doświadczeń (jak napisałam, że się uszkodziło to i tamto). Zwyczajnie informuję o konsekwencjach złego utrzymania. Urzędnikowi za biurka wisi, że krzaczek ma 180 cm, a nie 80cm, dopóki nie wykażesz, że zasłania całego przechodnia itp.

Dzięki za komentarze :)

PS Jeśli ktoś ma pomysł na nazwę, to ma jeszcze czas na zgłoszenie. Proszę o konkrety. Decyzja jeszcze nie zapadła. Ciekawe propozycje moim zdaniem, które padły póki co wyglądają tak  "Masowa akcja pismowa", "Zmasowane pisanie", "MaŚlak Rowerowy". Jak chcecie inną nazwę, to wymyślać! Do wygrania uścisk dłoni prezesa ;)
« Ostatnia zmiana: 24 Lip 2013, 11:48:57 wysłana przez miroslavka »

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Lip 2013, 12:16:43 »


@kaczor1
Wsadziłam cytat z wg numeracji http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19850140060
Art. 19 wg mnie mówi, kto jest zarządcą drogi.

Cytuj
1. Organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.

Czyli mówi co należy do zarządcy drogi w zakresie o którym pisałem. Dopiero kolejne punkty tego artykułu mówią o tym, kto tym zarządcą jest.

Z resztą jak będę rozdrabniać na dokumenty, to zapewne ten fragment (cytat) nie zmieści się na jednej stronie A4, więc niestety prawdopodobnie wypadnie lub zostanie okrojony.

I to jest słuszna koncepcja, ale od koncepcji jesteś tutaj... Ty ;)

W przypadku obniżania krawężników/progów warto zwrócić uwagę, że warszawskie standardy zalecają ich całkowitą eliminacje a dopuszczają 1cm tak jak rozporządzenie. Ja osobiście wolę wnosić o ich całkowitą likwidacje niż obniżenie do 1cm.

Jak ktoś korzysta z ePUAP-u, to nie jest początkującym

Niekoniecznie.
Osoby korzystające z ePUAP mogą korzystać z tej platformy do załatwienia zupełnie innych spraw i w temacie rowerowym, jak najbardziej mogą być początkującymi.
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Lip 2013, 13:32:16 »
Celowo chciałam, żeby były cytowane artykuły, bo trudno się ubiegać, bo "tak mi pasuje". Niestety urzędnicy często nie znają przepisów (choć u warszawskich jest jeszcze całkiem całkiem), a później walą, że krawężnik ma mieć 2-4 cm. http://polskanarowery.sport.pl/blogi/rowerowe_leszno/2013/07/bo_urzednik_wie_lepiej/1
Tyle, że takich urzędników nie wyedukujemy pismami. A ci, którzy większej edukacji nie potrzebują, wiedzą również dobrze, że ich decyzja musi mieć podstawę prawną. Zatem albo się dostosowują, albo odbijają piłeczkę z uzasadnieniem i tutaj już pismo z foremki niewiele da - choćby nie wiem, jak najeżone paragrafami.

To samo dotyczy rowerzystów. Akcja jest też edukacyjna, więc powinna zawierać wiadomości na jakiej podstawie coś ma zostać naprawione. Rowerzyści też muszą poznać swoje prawa :)
Tak, z tym się zgadzam. Zresztą dlatego czepiałem się braku podania podstaw prawnych przy akcji edukacyjnej. Ale jej miejsce nie jest w treści pism (wg mnie).

Jak ktoś korzysta z ePUAP-u, to nie jest początkującym, więc raczej nie będziemy go prowadzić za rękę. PDFa można zrobić z każdego dokumentu jednym kliknięciem ;)
Korzystanie z ePUAP-u nie oznacza doświadczenia. Po pierwsze, jak powiedział kaczor1, ktoś może być początkujący w sprawach rowerowych. Po drugie: w korzystaniu z ePUAP-u chodzi przede wszystkim o wyeliminowanie kosztów poleconego (w przypadku metody papierowej) lub obawy o dostarczenie maila (w przypadku metody elektronicznej). Przez ePUAP na pewno dojdzie i całość idzie z potwierdzeniem, że ty to ty.

Może z tym straszeniem przesadziłam ;) , ale niestety przestraszeni działają sprawniej (patrz HGW).
Przestraszona HGW zaczyna działać absurdalniej, a nie sprawniej. Zwalnianie ludzi to nie jest metoda na to, by wszystko działało lepiej. Zresztą i to zwalnianie to jakiś pic na wodę - pan Trzciński niby poleciał, a mam przed sobą całkiem świeżą odpowiedź przez niego podpisaną ;).

Tak też wynika z moich doświadczeń (jak napisałam, że się uszkodziło to i tamto). Zwyczajnie informuję o konsekwencjach złego utrzymania. Urzędnikowi za biurka wisi, że krzaczek ma 180 cm, a nie 80cm, dopóki nie wykażesz, że zasłania całego przechodnia itp.
Równie mocno wisi im to, że zostanie zrobione. Nie robią tego własnymi rękoma i nie za własne pieniądze. Niemniej taka jest moja opinia. Sprzeczać się nie ma o co, bo to kwestia doświadczeń. Proponuję, żeby inni się wypowiedzieli.


Co do wzorów, to na szybko skleciłem jeszcze inną wersję: LibreOffice, jedna sprawa/dokument.

Offline kaczor1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 734
    • www.kaczor2.blogspot.com
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Lip 2013, 14:20:20 »
Co do wzorów, to na szybko skleciłem jeszcze inną wersję: LibreOffice, jedna sprawa/dokument.

A możesz wrzucić w PDF.
Niestety, aplikacje które mam nie otwierają tego dokumentu, a sam nie mogę instalować oprogramowania.
IX Zlot Rowerów Poziomych Bełchatów 2016


"30 ucisków 2 wdechy. Bo poza życiem w internecie istnieje to prawdziwe, które czasem na chwilę się zatrzymuje"
Autor nieznany

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Akcja wysyłania pism poszukuje wolontariuszy i nazwy
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Lip 2013, 14:23:14 »
W przypadku obniżania krawężników/progów warto zwrócić uwagę, że warszawskie standardy zalecają ich całkowitą eliminacje a dopuszczają 1cm tak jak rozporządzenie. Ja osobiście wolę wnosić o ich całkowitą likwidacje niż obniżenie do 1cm.
:D Brawo! Podoba mi się! Nigdy nie wykorzystywałam tego dokumentu. Już podoba mi się - nakazuje on też likwidację drgań dla wygody rowerzystów. W międzyczasie o tym dopisałam, a tu widzę, że jest to wymagane w Standardach  :D Milutko.
Jak ktoś korzysta z ePUAP-u, to nie jest początkującym

Niekoniecznie.
Osoby korzystające z ePUAP mogą korzystać z tej platformy do załatwienia zupełnie innych spraw i w temacie rowerowym, jak najbardziej mogą być początkującymi.
Znaczy chciałam powiedzieć, że potrafią tą platformę obsłużyć i same stworzą PDF. Inny temat nie powinien być przeszkodą. Nie korzystam z tej platformy, więc nie będę udzielać wskazówek jak ją obsłużyć.

@biały
Udałoby Ci się to wrzucić mniej skompresowane? Bo trudno się do tego pliku dobrać :) Możesz zacytować tu.