Autor Wątek: Otwock i dojazd do Wawy  (Przeczytany 20637 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Otwock i dojazd do Wawy
« dnia: 30 Lip 2010, 09:26:45 »
Podrzucam temat, ponieważ Otwock jest silnie zroweryzowanym miasteczkiem (dla mnie raczej przedmieściem Wawy), a i dystans do Śródmieścia sprzyja mocno porzuceniu samochodu i pociągu.
Fakty są takie:
dojazd samochodem do Śródmieścia - 45 minut (poza szczytem), koszt paliwa ok. 8 zł
dojazd pociągiem - 40 minut, bilet za 3.50 zł
autobus - 60 minut, bilet chyba 4.50 (dawno nie jechałem)
rower - 70 minut (w moim przyzwoitym tempie), koszt oczywiście tyle co na części wymienne rocznie podzielone przez ilość dni, tak naprawdę to 0 zł.
No więc wybór jest jasny, jak tylko się da, do pracy jadę na rowerze, na miejscu się przebieram i gotowe.

Po samym mieście na rowerach również jeździ dużo ludzi, jest też spora grupa połykaczy kilometrów na szosówkach (jak niżej niepodpisany).

No i meritum. Otwock wytyczył 2 ścieżki rowerowe. Jedna łączy go z Karczewem, jest niezłej jakości (duże płyty chodnikowe) i biegnie wzdłuż ulicy absurdalnie objętej zakazem jazdy na rowerze.
Druga trasa biegnie wzdłuż wylotu na Wawę wzdłuż ul. Kołłątaja. Jakość jest tragiczna, kupa krawężników, wymuszone przekroczenie jezdni, niebezpieczne kolizje z chodnikiem dla pieszych. Na szczęście brak zakazu dla rowerów na ulicy.

Do czego zmierzam: Otwock to takie dziwne miasto, gdzie inwestycje odbywają się "blokami tematycznymi". Najpierw były to ronda, teraz jest to kanalizacja. Ścieżki pojawiły  się mimochodem, przy tej jakości pewnie nie były drogie. Tymczasem dramat polega na jakości dróg. Na najbardziej uczęszczanych odcinkach: Warszawska, Reymonta, Żeromskiego, Batorego, Filipowicza, Narutowicza i na wielu innych jakość jezdni jest koszmarna.
Porównuję to z Warszawą, gdzie moim zdaniem sytuacja poprawiła się niejako niechcący
przy okazji remontów, których beneficjentami są głównie samochody. Odkrycie przed paru laty, że koszt remontu nawierzchni można zredukować, wybierając metodę szybką (frezowanie starej nawierzchni, szybkie położenie nowej warstwy asfaltu - bez remontu generalnego, koszty o podobno połowę niższe, trwałość nawierzchni zbliżona do tej po generalce) , spowodowało, że w Warszawie bardzo szybko większość ulic stała się bezpieczna także dla rowerów.
Chodzi mi o to, że jeśli jadę po jezdni i nie zajmuję się głównie wypatrywaniem, czy nie wrąbię się za chwilę w jakąś dziurę, to jest to już w miarę bezpieczna jazda.

No i marzy mi się, żeby w Otwocku było podobnie.

Offline MasterTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sie 2011, 13:18:04 »
Mieszkam w Józefowie, więc te tereny są mi znane. Kiedy jadę rowerem do Otwocka, to przejeżdżając przez granicę czuję się, jakbym wjeżdżał do zupełnie innego świata. Kiedy w Józefowie ulica jest całkiem przyjemna do jazdy, po wjeździe o Otwocka - dziury, dziury, nierówne łaty i jeszcze raz dziury. Nie wspominając już o chodniku, który nie był remontowany od dawna. Jeśli chodzi o dojazd do Warszawy, tu też jest mały problem. Jadąc Piłsudskiego, skręcam w Westerplatte na 3-go Maja, na której jedzie się jak po gałęziach... Co chwila jakieś łaty, albo wykopy... Następnie Włókiennicza, gdzie na jednym kawałku woda stoi jeszcze 2 dni, kiedy inne ulice już dawno wyschły, a chwilę później droga ułożona z płyt chodnikowych -.- Na szczęście po przejechaniu Włókienniczej, jazda Mozaikową i Mrówczą jest już dość przyjemna.

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Sie 2011, 10:13:22 »
Ha! Po roku ktoś się odezwał  :)
Muszę przyznać, że przez ten rok co nieco się poprawiło. Najwyraźniej aktualny blok tematyczny to właśnie jezdnie. Zrobiono dużą część ulic: Andriollego, Batorego i wyjazd na Nadwiślańską, Warszawska, najgorszy kawałek Kołłątaja.

Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Sie 2011, 11:17:31 »
Master, a gdzie dokładnie mieszkasz? bo ja mam hacjendę na Wiślanej... może jesteśmy sąsiadami? :)
Hacjenda jest sezonowa, na co dzień mieszkam w Warszawie. Ale zauważyłam, że w Józefowie pojawiło się kilka km całkiem ładnych ścieżynek.
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Offline dublet

  • Początkujący
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Wrz 2011, 23:16:55 »
 ;) Witam Kolegów i Pozdrawiam Z Innego Świata czyli Otwocka!!!
Z nowości to położyli asfalt na Michała Andriollego... ;D

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Wrz 2011, 10:54:01 »
No, nie tylko :) . Wygląda na to, że jak skończyli z kanalizacją obrzeży, to wzięli się za ulice w tempie wcześniej w Otwocku nieznanym. Otóż do przejezdnych dołączyła również Narutowicza (między torami a Adriollego)

Offline dublet

  • Początkujący
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Wrz 2011, 19:00:01 »
i remont przejścia przez tory z Armii Krajowej do Warszawskiej... 8)

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Paź 2011, 17:24:28 »
Właśnie dziś chyba otworzyli po remoncie. Przejechałem rowerem - jest postęp.

Offline MasterTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Mar 2012, 19:48:56 »
Master, a gdzie dokładnie mieszkasz? bo ja mam hacjendę na Wiślanej... może jesteśmy sąsiadami? :)
Hacjenda jest sezonowa, na co dzień mieszkam w Warszawie. Ale zauważyłam, że w Józefowie pojawiło się kilka km całkiem ładnych ścieżynek.

Wybacz, że tak późno :) Nie do końca sąsiedzi, ja na Piłsudskiego, blisko PKP Józefów, a do lodziarni Babci Heli mam ciut ponad minutę pieszo ;p

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Mar 2012, 09:06:01 »
Na odcinku Josephoff - Michalin doliczyłem się kiedyś ponad 100 poprzecznych pęknięć w jezdni. Jakoś tak latem zeszłego roku zostały załatane. Ciekawy byłem, czy naprawy przetrwają zimę. No i niestety nie. Więc znowu jest łubudu kołami o nawierzchnię.

Offline MasterTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Mar 2012, 15:58:57 »
Dokładnie, jest masakra. Masz pewnie na myśli wiślaną stronę torów. I tak nie ma się co przejmować tym na razie, bo w tym lub w przyszłym roku (w końcu!) mają ogarniać kanalizację na Piłsudskiego. Wtedy to będzie sajgon.

Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Mar 2012, 18:17:17 »
Wybacz, że tak późno :) Nie do końca sąsiedzi, ja na Piłsudskiego, blisko PKP Józefów, a do lodziarni Babci Heli mam ciut ponad minutę pieszo ;p
Nie ma sprawy :) dzięki :) a lody Babci Heli są bezkonkurencyjne!
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Offline MasterTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Mar 2012, 17:41:31 »
Szczerze to wolę Algidę ;p

Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Kwi 2012, 15:11:30 »
Łe tam, Algida jest zachodnia, a należy popierać nasze w myśl zasady "dobre, bo polskie" :)
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Kwi 2012, 11:22:17 »
W ramach promocji okolicy może dodam, że poza ową lodziarnią jest inne miejsce ze słodkościami, dla mnie znacznie bardziej warte polecenia - mam na myśli cukiernię Meryk, a konkretnie rogale marcińskie u nich. Podobno mają jakiś certyfikat na podczepianie się pod autorytet wielkopolskiego produktu regionalnego.

Offline MasterTM

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Kwi 2012, 17:05:26 »
Mówisz o tym przy przejeździe w Miedzeszynie koło komisu? Też widziałem, że się chwalili tymi rogalami, ale nie jadłem póki co u nich... Wiem, że drogo mają dość ;p

Offline wit

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 281
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Otwock i dojazd do Wawy
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Kwi 2012, 18:01:38 »
Pamiętam tylko cenę rogali, bo w zasadzie tylko je tam kupuję i jest to cena w miarę normalna - 4.50 za ciastko, które wystarcza spokojnie na 2 osoby. Z tego, co wiem, w Poznaniu (czyli w swojej ojczyźnie) bywają jeszcze droższe.