Autor Wątek: Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}  (Przeczytany 9594 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kocio

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
  • "Rower to jest świat!" [L. Janerka]
Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}
« dnia: 29 Maj 2012, 14:24:34 »
Mam stary wolnobieg 6-rzędowy, który ma dla mnie za małą dynamikę (zwłaszcza przy najwyższych biegach brakuje mi "mocy") i chciałbym się dowiedzieć, czy jest o co walczyć.

Policzyłem, że to jest jakiś 14-28T, więc szukam czegoś z mniejszą liczbą ząbków (np. 11-xxT) i przy okazji miło by było, gdyby pozwalał też na stromsze podjazdy (np. xx-32T), ale to tylko wisienka na torcie, bo rzadziej mi to potrzebne. Na razie znalazłem tylko 6-biegowy 11-24T, ale nie wiem, czy to nie jest jakaś fantastyka =} , bo brak mu dokładniejszego opisu czy nawet fotki.

Jak jeździłem z 3 biegami w piaście, to dało się i mocniej depnąć na 3, i chyba lżej się jechało na 1, więc się nijak nie spodziewałem, że przy większej ilości biegów dynamika będzie mniejsza.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Maj 2012, 15:07:06 »
Zdefiniuj "brakuje mocy".

Czy: wjeżdżasz pod górkę, jedziesz pod wiatr i na najlżejszym przełożeniu brakuje Ci siły (korby się kręcą za wolno)? Czy o coś innego?

Bo w drugiej części opisu mówisz raczej o zbyt małym zakresie po stronie wyższej prędkości jazdy. Jak uściślimy, to będzie można się skupić na znalezieniu rozwiązania.
« Ostatnia zmiana: 29 Maj 2012, 15:08:09 wysłana przez adriansocho »
AdrianSocho

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maj 2012, 15:08:32 »
Z wolnobiegami to ogólnie jest problem, bo one mają łożyska i trudno zejść do 11T. Podejrzewam, że to co znalazłeś to może być KASETA na 6, więc dokładnie sprawdź to zanim kupisz, by Ci później pasowało ;)

Najlepiej przesiąść się na kasetę na 7 lub 8. Do tego nie ma najmniejszych problemów by kupić kasetę np 11-32. Tylko to nie będzie tanie, bo musiałbyś zmienić piastę koła, manetki, a być może także korbę i przerzutki. Dlatego nie wiem czy to ma sens ekonomiczny.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline kocio

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
  • "Rower to jest świat!" [L. Janerka]
Odp: Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Maj 2012, 15:51:23 »
@adriansocho: Chodzi mi o obie skrajności, ale bardziej o to, że na najwyższym biegu mógłbym nieraz pojechać szybciej, tylko musiałbym zbyt szybko kręcić.

@Raffi: Faktycznie, w opisie jest że kaseta; dzięki za podpowiedź! I masz rację z kosztami - ja się nie napinam, wymiana za pół wartości roweru (albo i więcej) zupełnie mija się z celem, bo to nie jest aż tak dolegliwe. Zresztą po naszych doświadczeniach serwisowych z moją dziewczyną, kiedy w poprzednim rowerku zmienialiśmy koła, sztycę itp., to ustaliliśmy, że taniej i prościej kupić kolejny używany, jak najbliższy oczekiwaniom, i tylko go trochę dopieścić - bo jeśli coś się da prosto ulepszyć, to ja chętnie :) .

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Maj 2012, 17:27:44 »
@Raffi: Faktycznie, w opisie jest że kaseta; dzięki za podpowiedź!

Nie ma sprawy. Zwróć na to uwagę, bo wolnobieg jest nakręcany, a kaseta nakładana (na bębenek), więc pomyłka będzie oznaczać, że skończysz z częścią nie pasującą do roweru.

Uważaj zwłaszcza kupując przez sieć, bo sprzedawcy tez potrafią napisać na wolnobiegu, że to kaseta lub odwrotnie.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Maj 2012, 17:55:24 »
Musicie się zastanowić, bo a) przejście na kasetę będzie wymagało wejścia w co najmniej 7 biegów (najlepiej oczywiście 9, ale....) b) całą kwestię użytkowania roweru trzeba również rozpatrywać w połączeniu z liczbą zębów na przednich zębatkach. Standardowy napęd w rowerze MTB czyli 44-32-22 z przodu i kaseta 11-32 z tyłu wystarcza na bardzo wiele. Ale już napęd czysto trekkingowy np. 48-36-26 oraz 11-28 ma rozszerzony zakres biegów szybkich (względem MTB) z lekkim tylko ograniczeniem najlżejszych przełożeń.
AdrianSocho

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Maj 2012, 18:44:15 »
Adrian podrzucił ciekawy pomysł - wymiany korby. Nie wiem jaką masz, ale jak 42 lub 44, to zamiana na 48 może Ci dać te kilka km/h więcej, na których Ci zależy.

Korby na kwadrat nie są drogie i raczej nie powinno być problemów z wymianą. Może trzeba być zmienić suport lub przednią przerzutkę, ale to nie jest jakiś straszny koszt, przynajmniej w porównaniu z wymianą tylnej piasty i przesiadką na napęd na kasecie.

Gorzej jeżeli masz już korbę z 48 zębami. Wtedy wiele się już zrobić nie da.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Brom

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Maj 2012, 19:09:51 »
Gorzej jeżeli masz już korbę z 48 zębami. Wtedy wiele się już zrobić nie da.
Są i większe niż 48, tylko najczęściej bez możliwości użycia przerzutki. Tylko jeden tryb. Jak się ma małe kółka na jezdni, to trzeba nadrabiać łańcuchowymi. :) Sam zastanawiam się nad zmianą 50 na 54.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Maj 2012, 06:49:36 »
Gorzej jeżeli masz już korbę z 48 zębami. Wtedy wiele się już zrobić nie da.
Są i większe niż 48, tylko najczęściej bez możliwości użycia przerzutki.

Są i z możliwością użycia przerzutki, ale to korby szosowe, o innym rozstawie i wymagające innych manetek by to działało naprawdę sensownie. Poza tym korby szosowe są dość drogie i skoro nie ma ekonomicznego uzasadnienia do przesiadki na kasetę, to raczej nie ma go też na kupno korby za 200zł, nowego suportu, nowej przedniej przerzutki i manetek ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline kocio

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 159
  • Płeć: Mężczyzna
  • "Rower to jest świat!" [L. Janerka]
Odp: Wolnobieg 6-rzędowy ma za mało mocy =}
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Maj 2012, 10:35:30 »
O, to bardzo ciekawe, policzę sobie ząbki w korbie jak tylko się spotkam ze swoim rowerem (na razie odpoczywa po wczorajszej wywałce - drugi raz może mnie już nauczy, żeby w czasie deszczu nie podganiać samochodów, bo to oznacza gwałtowne hamowanie na mokrej jezdni... :-[ ).

Rower jest typowo miejski (jakiś stary Batavus Sprint - ta seria jest dość eklektyczna, bo poszli teraz bardziej w kierunku trekkingu, ale kiedyś robili też i szosówki) i ma tylko tylną przerzutkę, czyli chyba jest szansa, bo to prościej niż kombinować jeszcze z przednią. Zapytam o to w serwisie jak nie zapomnę, bo i tak się dziś wybieram.