Autor Wątek: Dla kogo jest to miasto?  (Przeczytany 14822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

storm

  • Gość
Dla kogo jest to miasto?
« dnia: 26 Gru 2011, 17:11:20 »
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/56,34862,10871242,Stacja_metra_Swietokrzyska_Pasta,,6.html
Cytuj
Stacja metra Świętokrzyska Pasta
Choć od Powstania Warszawskiego minęło już 67 lat, kombatanci wciąż walczą o gmach PAST-y, czyli przedwojenny wieżowiec dawnej centrali Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. I wywalczyli - na razie w komisji nazewnictwa - by zmienić nazwę pobliskiej stacji metra. Miałaby brzmieć: Świętokrzyska Pasta. - To się nikomu nie powinno kojarzyć z pastą do butów - przekonywała radna Anna Nehrebecka. Naprawdę? Zawsze może się kojarzyć z czymś do jedzenia albo z pastą do zębów prosto z fabryki pod Kielcami.


Świętokrzyska Colgate?
Nie za dużo tych zmian nazw ulic i miejsc? Nie sądzicie? Było Rondo Babka - teraz zrobili Rondo Babka Radosława... Była stacja metra Świętokrzyska - mamy Świętokrzyską Pastę. Ale nie wiadomo do czego ta pasta - do zębów czy do obuwia a może do cyklinowania?


tomus1973

  • Gość
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Gru 2011, 19:27:44 »
Tak, a Pl. Zamkowy, zamienić na Plac WMK

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Gru 2011, 21:42:18 »
Miasto jest dla tych, którzy więcej zapłacą. Pieniędzmi, poparciem, twarzą [jeśli znana osoba] i tak dalej. Pasta najwyraźniej miała mocną kartę przetargową i tyle.

Rano1

  • Gość
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Gru 2011, 22:10:26 »
A czy może ktoś zapłaci tyle, żeby zmienić nazwę miasta?  :o

Woydzio

  • Gość
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Gru 2011, 22:32:40 »
Miasta to nie wiem, ale ulice mogą być nazywane za kasę: vide ulica Gottlieba Daimlera na warszawskich Włochach.
Woydzio

storm

  • Gość
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Gru 2011, 10:05:31 »
Nie do końca mi o to chodziło - o nazywanie części miasta za kasę. Bardziej chciałem się doczepić przemieniania miejsc w tym mieście na pamiątki po kolejnych bitwach, wojnach i w ogóle... Jedna wielka martyrologia narodu polskiego...


Rano1

  • Gość
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Gru 2011, 19:52:30 »
Tak a propos, PASTa jest na ul. Zielnej !  :o
Ulica Świętokrzyska to np. Poczta Główna (przed wojną Pocztowa Kasa Oszczędności a piękne 2 budynki poczty były na wschodniej pierzei Placu Napoleona/obecnie Powstańców W-wy).

Gdyby to ode mnie zależało, ta zmiana nazwy, przerobiłbym na PARK ŚWIĘTOKRZYSKI. Przynajmniej byłoby to jakimś utrudnieniem przy dalszych zakusach zabetonowania tego skrawku zieleni w samym Centrum. Z drugiej strony - lepszą "lokalizacją " stacji niż nazwa ulicy ciągnącej się od ONZ-u do ul. Kopernika.

storm

  • Gość
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Mar 2012, 20:07:03 »
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,11303880,Nie_bedzie_ronda_Milosierdzia_Bozego__Zostaje_tez.html
Cytuj
Nie będzie ronda Miłosierdzia Bożego. Zostaje też Żaba
Park Dreszera, jeden z najbardziej znanych w Warszawie, nazwę tę dostanie oficjalnie dopiero dzisiaj. Podobnie ul. Anielewicza na Muranowie. Bez zmian zostanie rondo Żaba, nie będzie też "ronda Miłosierdzia Bożego" w Międzylesiu.
Tę ostatnią propozycję zgłosiła grupa mieszkańców Wawra, która upatrzyła sobie bezimienne wciąż skrzyżowanie ul. Pożaryskiego i Żegańskiej. W drodze do pracy często mijają je prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej zastępca Jacek Wojciechowicz. Pomysł wzbudził lekką konsternację na wczorajszym posiedzeniu komisji nazewnictwa Rady Warszawy, która jednogłośnie zgodziła się ze stanowiskiem ekspertów z Zespołu Nazewnictwa Miejskiego: "Miłosierdzie Boże" nie nadaje się do "żadnego obiektu komunikacyjnego", pasuje do placu "przed obiektem sakralnym".
O inne rondo zaczęli zabiegać kombatanci. Tym razem chodzi o Żabę na granicy Pragi i Targówka. W jej miejscu widzą raczej ppor. Jana Wójcika "Znicza", który zginął tu podczas Powstania Warszawskiego.
[...]


Bez komentarza, ale rzygać mi się chce jak czytam o kolejnych propozycjach jakie dostaje "rada nazewnictwa" i tych jakie sama opracowuje...


Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Mar 2012, 20:59:48 »
Ja wciąż nie mogę się nadziwić temu, co się stało ze stacją metra pl. Bankowy. Najpierw Kaczyński musiał się dowartościować i poinformować wszystkich, że tutaj jest Ratusz. Potem, po jego odejściu trzeba było to złagodzić i dodać Arsenał. To za ile miesięcy kolejna zmiana?
AdrianSocho

mplonski

  • Gość
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Mar 2012, 21:00:54 »
zaproponujmy zmienić ul. Nowogrodzką na ul. Zielonego Mazowsza, Pl. Zamkowy na Pl. Masy Krytycznej, a ul. Marszałkowską na ul. Bubla rowerowego, co Wy na to? :)

Rano1

  • Gość
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Mar 2012, 21:18:27 »
"Komisja nazewnictwa" w programie Za Chwilę Dalszy Ciąg Programu, pod przewodnictwem W. Manna, stwierdziła coś powalającego - "Czy nasze miasto ma być pełne ulic ochrzczonych imieniami TRUPÓW ?" (ws. zmiany nazwy ulicy Władysława Warneńczyka)  ;D
Propozycje w "realu" czasem przypominają pomysły z tego właśnie programu.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Mar 2012, 21:40:16 »
Ja wciąż nie mogę się nadziwić temu, co się stało ze stacją metra pl. Bankowy. Najpierw Kaczyński musiał się dowartościować i poinformować wszystkich, że tutaj jest Ratusz. Potem, po jego odejściu trzeba było to złagodzić i dodać Arsenał. To za ile miesięcy kolejna zmiana?

Podrzucałem pewne propozycje w tym temacie: http://infobike.pl/blog.php?id=277
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Mar 2012, 00:51:50 »

Podrzucałem pewne propozycje w tym temacie: http://infobike.pl/blog.php?id=277


Tak poza tematem, to ten serwis dość wolno działa.
AdrianSocho

storm

  • Gość
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Mar 2012, 07:11:58 »
@Raffi - widziałem te propozycje i jedna z nich pasowała idealnie - Pl.Bankowy. A nie jakieś arsenały czy inne ratusze.

@M.P. - jestem absolutnie ZA, ale niestety to za małe poaprcie dla tak świetnych inicjatyw ;)

@Adrian - wszystko zależy od osób zwących się kombatantami i od ich humoru. Miejmy nadzieję, że już nic więcej im nie przyjdzie do głów... Ale z tym kremem z gór świętokrzyskich to naprawdę przesadzili. BTW: to krem czy maść a może żel świętokrzyski? ;P

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Dla kogo jest to miasto?
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Mar 2012, 07:48:54 »
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,11303880,Nie_bedzie_ronda_Milosierdzia_Bozego__Zostaje_tez.html
Cytuj
Nie będzie ronda Miłosierdzia Bożego. Zostaje też Żaba


Bez komentarza, ale rzygać mi się chce jak czytam o kolejnych propozycjach jakie dostaje "rada nazewnictwa" i tych jakie sama opracowuje...


Hmmm, szkoda...  ;) Wyobrażam sobie te teksty w serwisach prasowych.
"...na rondzie Miłosierdzia Bożego doszło do tragicznego wypadku, zginęła matka i dwójka jej dzieci..."
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky