Autor Wątek: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy  (Przeczytany 8588 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tomus1973

  • Gość
TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« dnia: 14 Gru 2011, 22:07:20 »
Witam, zamierzam kupić rower crossowy, wybieram, przebieram i jakoś idzie mi to jak "górka pod konia". Co myślicie o tym rowerku http://allegro.pl/trek-7-6-fx-trekkingowy-szosowy-fitness-dodatki-i1990760240.html Proszę o poważne opinie. Ja nie wiem co o nim sądzić. A w ogóle to co to jest rower hybrydowy i co to jest za sprzęt  Shimano 105?
« Ostatnia zmiana: 14 Gru 2011, 22:08:42 wysłana przez tomus1973 »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Gru 2011, 22:54:30 »
Na początek - moją opinię traktuj niepoważnie ;-) A teraz do rzeczy:


Zanim zalicytujesz zapytaj o papiery - głupio byłoby kupić kradzionego i być później ciąganym przez Policję za paserstwo. A cena, przynajmniej na razie, jest jeszcze zaskakująco niska...

Swoją drogą, ciekawe do ilu kPLN dojdzie. Do 3,5 to pewnie osiągnie, jeżeli jest w niezłym stanie. Nie kupuj bez sprawdzenia.

No i ten FX ma nieco inny osprzęt niż był tam fabrycznie. Nie mówię, że gorszy, czy lepszy, ale inny. Ciekawe dlaczego.


Co do rowerów fitness - to takie rowery, które są de facto trekingami z wywalonymi błotnikami, bagażnikiem i (tutaj) z nieco zmienionym osprzętem. I kosztują drożej. Mniej za więcej.

Co do rowerów hybrydowych, to jest to bełkot marketingowy i nie nalezy się nim przejmować. Tu chyba facet miał na myśli to, że jest wsadzona szosowa przerzutka tylna w rowerze z większością osprzętu z grup ATB/MTB. Ale to żadne wielkie halo - u siebie w rowerze mam odwrotny miks (korba i przednia przerzutka szosowa, tył na grupach MTB), znajomi jeżdżą rowerami MTB z szosowymi kasetami. A więc połowa nas jeździ rowerami hybrydowymi ;)
To naprawdę nic wartego podniecania się. Ot po prostu rower ma taki zakres przełożeń, że lepiej sprawdzi się na szosie niż w terenie. Plus nie założysz do niego kasety MTB bez wymiany przerzutki.

Bo Shimano 105 to właśnie jedna z grup szosowych. Wcale nie jakaś szczególnie wysoka, jeżeli mam być szczery. Taka z połowy stawki. Co nie znaczy, że jest zła.
« Ostatnia zmiana: 14 Gru 2011, 22:56:11 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

storm

  • Gość
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Gru 2011, 23:33:56 »
Moim zdaniem:
- przedni hamulec jest podczepiony do prawej klamki a powinien do lewej - i nawet widać nadmierne wygięcie fajki
- zużyte linki hamulcowe do nowych hamulców? z pordzewiałymi delikatnie śśrubami mocującymi opwe do widelcy...
- korba MTB do kasety szosowej? E??? Ale może to ma rację bytu, tak jak pisze Raffi.


Offline Gimp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Gru 2011, 02:18:18 »
- przedni hamulec jest podczepiony do prawej klamki a powinien do lewej


Na wyspach standard jest odwrocony z racji na ruch lewostronny. Wtedy zakret w prawo jest niebezpieczniejszy i gdy go sygnalizujesz, chcesz miec pod reka 'glowny', bezpieczny hamulec. Tyle teorii, bo jak wiadomo to przedni hamulec jest silniejszy ;-) ale cel jest taki, aby nie zaryc zębami w beton w trakcie manewru.

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Gru 2011, 08:11:49 »
1. Poproś o numery ramy, żeby sprawdzić, czy rower nie jest kradziony. Jeśli gość
2. Sprzęt wygląda na zadbany i faktycznie wszystkie części są fabrycznie od nowości w niewielkim zużyciu, co świadczy o tym, że rower faktycznie nie był jeżdżony.
3. Specyfikacja tego modelu z tego rocznika TREK.
4. Moim zdaniem warto go wziąć do 2500 zł, jeśli cena będzie większa to ja bym sobie darował i wybrał coś w sklepie, bo są wyprzedaże zeszłego rocznika.
5. Gimp już wyjaśnił kwestie hamulców. :)
6. Shimano 105 to średnia grupa osprzętu szosowego. Tutaj znajdziesz całą klasyfikację SHIMANO
7. Rower hybrydowy - to nic innego niż bełkot marketingowców.


i teraz pytanie do Storma:
Gdzie Ty tam widzisz kasetę szosową?
Cały napęd jest z MTB. Tutaj jest ta kaseta w sprzedaży. W sklepie chyba wiedzą co sprzedają.

tomus1973

  • Gość
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Gru 2011, 08:50:44 »
Serdeczne dzięki Panowie za odpowiedzi. Na pewno Wasze wypowiedzi pomogą mi w podjęciu decyzji. Jak na razie poczekam aż aukcja będzie się kończyć i zobaczymy jaka cena będzie. Mam jeszcze jedno pytanko, co to jest system tłumienia drgań IsoZone?
« Ostatnia zmiana: 15 Gru 2011, 09:54:39 wysłana przez tomus1973 »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Gru 2011, 11:24:25 »
- przedni hamulec jest podczepiony do prawej klamki a powinien do lewej - i nawet widać nadmierne wygięcie fajki

Fajka 5zł, pancerzyk 6zł, linka 6zł, zmiana tego dziwoląga do wykonania w 10 minut.


- zużyte linki hamulcowe do nowych hamulców? z pordzewiałymi delikatnie śrubami mocującymi opwe do widelcy...

No tak, nalot rdzy na śrubce i linka do wymiany. To dyskwalifikuje ten rower :P


- korba MTB do kasety szosowej? E??? Ale może to ma rację bytu, tak jak pisze Raffi.

Ma rację bytu. Tak jeździ Goldi, Pimpf, Seba i jeszcze kilka znanych mi osób, które rzadko wjeżdżają w teren i nie potrzebują przełożeń do wjeżdżania na ściany, za to wolą mieć więcej przełożeń do szybkiej jazdy po asfalcie.

co to jest system tłumienia drgań IsoZone?

To kolejny marketongowy bełkot, tym razem Bontragera. Próbują wmówić, że ich rączki (chwyty, gripy) na kierownicy są super ergonomiczne i działają niemal jak amortyzator. Kluczowe słowo to "niemal". Rączki są wygodne, ale - znowu - nie jest to żadne wielkie halo. Co nie zmienia faktu, że Bontrager liczy sobie za nie cenę z kosmosu ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Makenzen

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 595
  • Płeć: Kobieta
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Gru 2011, 16:02:24 »
To kolejny marketingowy bełkot, tym razem Bontragera. Próbują wmówić, że ich rączki (chwyty, gripy) na kierownicy są super ergonomiczne i działają niemal jak amortyzator. Kluczowe słowo to "niemal". Rączki są wygodne, ale - znowu - nie jest to żadne wielkie halo. Co nie zmienia faktu, że Bontrager liczy sobie za nie cenę z kosmosu ;)

Hehe, przypomina to proszek Pollena 2000 z systemem TAED ;)
"Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"

Rano1

  • Gość
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Gru 2011, 22:05:23 »
Powiem tylko tyle, że byłem nawet wstępnie zainteresowany trekowym sfixowaniem...gdyby nie polskie drogi. Dlatego wybrałem sprzęt z amorem przednim.
Z tego, co pamiętam z katalogów Treka, FX, dobry sprzęt, ale się mocno cenią na osprzęcie.

tomus1973

  • Gość
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Gru 2011, 09:37:17 »
Hmmmm...strasznie kusi mnie ten rower. Dziś o 13-tej wszystko się okaże, gdyż kończy się aukcja. Ciekawe, gdy by chciał wymienić w nim widelec na "amora", czy jest taka możliwość. Nie wiem jak się zachowuje taki sprzęt na polskich drogach. No, ale jak się uda to "łyknę" go, a potem będę się martwił.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Gru 2011, 10:09:06 »
Ciekawe, gdy by chciał wymienić w nim widelec na "amora", czy jest taka możliwość.

A dlaczego miałoby nie być?


Nie wiem jak się zachowuje taki sprzęt na polskich drogach.

Rower sztywny sprawuje się... normalnie.

A Polskie drogi, rzekomo nie nadające się do jazdy niczym poniżej czołgu to bzdura totalna. Większość dróg w Warszawie spokojnie nadaje się do jazdy sztywniakiem - wiem, bo długo na sztywniaku jeździłem po Wawie. Teraz znowu miałem sztywniaka, bo mi umarło zawieszenie w poziomie. I co? I nic, nie specjalnie się przejąłem tym faktem i jeżdżę sobie dalej, już niemal rok.

Zresztą popatrzcie czym jeździ wielu z nas. Kolarki, bez jakiegokolwiek zawieszenia. Sztywne ATB. Mieszczuchy bez zawieszenia. Aaaaaaaa, zginiemy :P :P :P


jak się uda to "łyknę" go, a potem będę się martwił.

Pytanie czy się uda. Cena minimalna nie została osiągnięta.

Natomiast jak już będziesz się martwił, to pamiętaj o dwóch sprawach. By kupić amortyzator, a nie urządzenie amortyzatoropodobne. I by sobie co roku (albo 2x w roku jak dużo jeździsz) odkładać nieco kasy na serwis tego amortyzatora. Bez tych dwóch rzeczy i tak będziesz miał sztywniaka - tyle, że cięższego.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

tomus1973

  • Gość
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Gru 2011, 16:06:41 »
Wszystko jest na dobrej drodze. Cena minimalna roweru nie została osiągnięta, jednak moja oferta była najwyższa i dogadałem się z gościem na 2400 PLN wraz z dodatkami. Mam nadzieję, że nie będę żałował zakupu, gdyż jeszcze nigdy nie miałem podobnego roweru, najpierw coś roweropodobne z marketu, potem "góral" Wheelera.  Zastanawiam się tylko czy do tego koła da się zamontować licznik rowerowy.

Natomiast   jak już będziesz się martwił, to pamiętaj o dwóch sprawach. By kupić   amortyzator, a nie urządzenie amortyzatoropodobne. I by sobie co roku   (albo 2x w roku jak dużo jeździsz) odkładać nieco kasy na serwis tego   amortyzatora. Bez tych dwóch rzeczy i tak będziesz miał sztywniaka -   tyle, że cięższego.
Jaki amortyzator by się nadał do tego roweru? Będę wdzięczny za podpowiedź.
« Ostatnia zmiana: 18 Gru 2011, 19:53:54 wysłana przez tomus1973 »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Gru 2011, 21:15:10 »
Zastanawiam się tylko czy do tego koła da się zamontować licznik rowerowy.

Da się. Do każdego się da.


Jaki amortyzator by się nadał do tego roweru? Będę wdzięczny za podpowiedź.

Wybacz, ale na amortyzatorach na 28" to ja się zupełnie nie wyznaje. U Savil taki zamontowaliśmy, bo był tańszy niż sztywne widelce (69zł), ale nikt z nas się nie oszukiwał, że to będzie działać długo, albo dobrze wybierać nierówności. Miało być tanio, a za parę lat się wymieni.

Na Twoim miejscu rozglądanie się zacząłbym od oferty Suntoura. I szukał czegoś w oleju, bo wszystkie amortyzatory z tłumieniem ciernym lub elastomerowym IMO nie są warte zainteresowania.

No chyba, że nie zależy Ci na działaniu, a jedynie na tym by mieć jakikolwiek amortyzator, dla zasady. Wtedy bierz RST albo innego Zooma, bo są tanie :D
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

tomus1973

  • Gość
Odp: TREK 7.6 FX trekkingowy/szosowy
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Gru 2011, 20:48:24 »
Jak postanowiłem tak i kupiłem. Muszę tylko się trochę przyzwyczaić jeździć na "sztywniaku". Lekko się go prowadzi i jest dość lekki. Całkiem inna jazda niż na "góralu".