Autor Wątek: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011  (Przeczytany 12799 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wildzi

  • Zabezpieczenie
  • ******
  • Wiadomości: 679
  • Płeć: Mężczyzna
  • Z Masą od września 2008. W Zabezpieczeniu od 2011.
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Mar 2012, 01:06:08 »
Może by tak formą nagrody było umieszczenie zwycięskiego zdjęcia na szprychówce? Pomysł kolegi uważam za ciekawy.
Już zagłosowałem. Również miałem dylemat nad zdjęciami dobrymi technicznie, a takimi z haczykiem :P Teraz żałuję że sam nie zgłosiłem któregoś z mojej kolekcji >:(
I jestem tatą po raz drugi!

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Mar 2012, 01:21:50 »
Zgadzam się z L, temat konkursu "zdjęcie na szprychówkę" brzmi ciekawie :)
Co do zdjęć - kilka bardzo mi się podoba, po konkursie powiem spokojnie które ;)

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Mar 2012, 06:48:43 »
Witajcie,

głosowanie już dobiegło końca.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękuję za nadesłane prace.

Najbardziej spodobało Wam się zdjęcie numer 1, które zostało przesłane przez użytkowniczkę: anna_mala_zlosnica

Przepraszam także za krytyczne uwagi osób, które nie przesłały żadnego zdjęcia a swoją krytyką mogły Was urazić. Pamiętajcie, że to tylko jest ich problem i nie przejmujcie się takimi osobami. Dalej róbcie zdjęcia, bo macie swój własny, niepowtarzalny punkt widzenia i to jest najważniejsze, a nie to, czy zdjęcie jest dobre technicznie czy nie.

Kolejne konkursy fotograficzne na stronie masy i forum będą także amatorskie, a zdjęcia będą oceniane tak jak w tym przypadku przez użytkowników forum.

Pozdrawiam rowerowo
Stanley
Warszawska Masa Krytyczna
« Ostatnia zmiana: 16 Mar 2012, 08:23:59 wysłana przez Stanley »

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Mar 2012, 07:28:31 »
Ani gratulujemy!

Mnie to zwycięstwo cieszy podwójnie, bo na focie jest moja okolica. A mówią, że Białołęka jest brzydka ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline anna

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 403
  • Płeć: Kobieta
  • Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt!
    • rowerowy blog
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Mar 2012, 08:27:13 »
Dziękuję dziękuję ^^

p.s. czyje zdjęcie numer 15 i gdzie to? :D
« Ostatnia zmiana: 16 Mar 2012, 08:29:30 wysłana przez anna_mala_zlosnica »

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Mar 2012, 10:32:15 »
Gratulacje dla Zwyciężczyni.

Zdjęcie 1 to było jedno z "tych". Jednak nie zagłosowałem na nie, bo to chyba jednak nie była lustrzanka z kliszą tylko postprocessing na kompie? Tak czy siak - bardzo fajne i jeśli Ania zgodzi się by umieścić je na szprychówce to z tym większą przyjemnością ową szprychówkę kupię. Gdyby to jednak była klisza, to ze zdziwienia szczęka opadnie mi do podłogi.

Jeden z dwóch głosów oddanych na fotkę 11 jest mój  ;D Wybrałem je z wielu względów: niezłe technicznie, coś się dzieje, ludzie cieszą się i można tą radość powiązać z rowerem - po prostu fotka do reklamy! Minimalnie przekadrowane - jadą w ciemność. Jedyne czego mi istotnie w nim brakuje to niewielkiego zwiększenia dynamiki ruchu - nieco dłuższy czas, "pociągnięcie" aparatu i byłoby doskonałe.

Tylko 42 głosy? Co tak słabo? Liczę na następną edycję z nieco większą pompą. Pomysł konkursu świetny i mógłby być ciekawym, cyklicznym wydarzeniem powiązanym z Masą.
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Mar 2012, 10:50:35 »
Gratuluję :)
Mnie najbardziej podobały się dwa zdjęcia z końmi, wyglądające, jakby szlachetne zwierzęta odgoniły właścicieli od rowerów :D
Aż się prosiło o podpis: Spójrz na swój rower. Teraz na mnie. Teraz znów na swój rower. Teraz na mnie. No właśnie, jestem koniem. [nie siedzisz na mnie]
Ew: Nie mogę ci pomóc, jestem koniem.
;)

Offline anna

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 403
  • Płeć: Kobieta
  • Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt!
    • rowerowy blog
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Mar 2012, 11:03:51 »
Savil, rozbroiłaś mnie ^^


Zdjęcie 1 to było jedno z "tych". Jednak nie zagłosowałem na nie, bo to chyba jednak nie była lustrzanka z kliszą tylko postprocessing na kompie? Tak czy siak - bardzo fajne i jeśli Ania zgodzi się by umieścić je na szprychówce to z tym większą przyjemnością ową szprychówkę kupię. Gdyby to jednak była klisza, to ze zdziwienia szczęka opadnie mi do podłogi.

klisza? niee!! to tylko moja mała małpka i zdjęcie robione na zasadzie "z dupy" :-)
zdjęcie w oryginale było brzydkie, co tu dużo mówić. szare i brudne, jak warszawa zimą przy roztopach. więc lekko nad nim popracowałam :-)

na szprychówkę? macie moją zgodę :-)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Mar 2012, 12:10:07 »
Jeden z dwóch głosów oddanych na fotkę 11 jest mój  ;D Wybrałem je z wielu względów: niezłe technicznie, coś się dzieje, ludzie cieszą się i można tą radość powiązać z rowerem - po prostu fotka do reklamy!

W takim razie dziękuję, bo to moje zdjęcie. Walczyłem z myślami czy wybrać je, czy może to:


Ostatecznie właśnie z powodu na "radość" wybrałem właśnie rikszę.


Minimalnie przekadrowane - jadą w ciemność. Jedyne czego mi istotnie w nim brakuje to niewielkiego zwiększenia dynamiki ruchu - nieco dłuższy czas, "pociągnięcie" aparatu i byłoby doskonałe.

Jestem zatem winny wyjaśnień:

W ciemność jadą, bo dodałem lekkie winietowanie, by wyciszyć nieco tło i "wyciągnąć" obiekt. To celowe. Moim zdaniem poprawiło to zdjęcie (patrz wersja nieobrobiona niżej).

Co do kadru i czasu naświetlania - to fota czysto reporterska, zrobiona w Kopenhadze, w normalnym ruchu ulicznym, celując między innymi pojazdami (stałem na wysepce z drugiej strony skrzyżowania i nastawiałem się na cyklistów jadących z zupełnie innej strony), by nic nie zasłoniło kadru. Dlatego też niezbyt miałem czas by podziałać z kadrem. O dublach, czy efektach w trakcie fotografowania, to nie było mowy. To nie była modelka, ani inscenizacja - to "życie ulicy". Riksza pojawiła się, minęło kilka sekund przerywanych momentami, gdy zasłaniały ją inne pojazdy i już było po temacie.
Z 5 zdjęć dwa zupełnie nie wyszły (zasłonięcie przez inny rower lub auto), dwa raczej są średnie, a ostatnie to jest to, co widzisz. W takich sytuacjach człowiek docenia szybkostrzelność lustra - na wysepce siedziało ze mną kilka osób z aparatami i CHYBA tylko ja mam udane zdjęcia tej ekipy z rikszy ;)

Nie jestem fanem poprawiania fot, więc zmiany robione w postprodukcji są subtelne. Podkadrowanie, winietowanie, lekkie podciągnięcie kolorów. Znajomy doradzał by zrobić w czerni i bieli, ale uważałem, że to zabije "pogodność" zdjęcia. Oryginał był taki:

« Ostatnia zmiana: 16 Mar 2012, 12:12:07 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Woydzio

  • Gość
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Mar 2012, 12:11:41 »
Wiadomo było, że zdjęcie Ani wygra - ja głosuję tylko na zwycięzców  ;D
Woydzio

storm

  • Gość
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Mar 2012, 12:22:04 »
Czepnę się po raz kolejny - to miał być konkurs fotograficzny czy fotoszopa?

Zastanówcie się, proooszę :)

Sądzę, że w kolejnych wersjach konkursu, w regulaminie powinien być zapis, że zdjęcia nie mogą być poddane retuszowi. Co innego zrobić cropa, wykadrować, a co innego zmieniać cały obraz.

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Mar 2012, 12:56:07 »
p.s. czyje zdjęcie numer 15 i gdzie to? :D
Portugalia, Lizbona

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Mar 2012, 14:05:56 »
Sądzę, że w kolejnych wersjach konkursu, w regulaminie powinien być zapis, że zdjęcia nie mogą być poddane retuszowi. Co innego zrobić cropa, wykadrować, a co innego zmieniać cały obraz.


W następnych konkursach również będzie możliwość edycji graficznej w zdjęcie. To nie jest forum fotograficzne i dla zawodowców, żeby stawiać takie zapisy.


Chodzi o promowanie roweru, a czy użyje się przy tym obróbki graficznej czy nie, to jest naprawdę mało istotne.


Kiedyś ingerowało się w ciemni w czasie naświetlania papieru, zasłaniając różne części rękoma, papierem, nakładano na siebie dwie klatki z kliszy, zalewało się fragment papieru utrwalaczem, żeby był wybielony kleks... (na przykład w miejscu intymnym)
...i to wszystko nazywało się fotografią.


Teraz jest to samo, tylko to wszystko o czym wspomniałem przed chwilą zamieniliśmy na jedno narzędzie aplikację (niezależnie od tego czy jest to aplikacja komputerowa czy smartphone'owa).

Offline `L`

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 483
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie jeżdżę szybko. Jeżdżę dokładnie.
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Mar 2012, 18:44:54 »
@Ania: fotoszop czy nie - efekt fajny. Taką grafikę chętnie powiesiłbym sobie w pokoju :] Podobnie jak 6, choć 6 jest rowerowo zbyt chaotyczna a w 1 jest jasny przekaz, fajny kontrast lewej i prawej części: kontrast dróg, kontrast drzewa ze słupami energetycznymi.

@Raffi: oryginał podoba mi się nawet bardziej. :)

@fotka 13: czy Wam też wzrok ucieka do pary wpatrzonej w żaglówkę? :) Gdyby to było zasadniczym tematem byłaby iście "barejowska"

@fotka 15: fajny koncept ale brakowało mi jakiegoś zogniskowania treści

@fotka 10 - w centrum kadru koń dał znać co myśli o rowerach ;)
"governments will use whatever technology is available to them to combat their primary enemy - which is their own population" - Noam Chomsky

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Konkurs fotograficzny - Najlepsze zdjęcie rowerowe 2011
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Mar 2012, 21:24:18 »
Zdjęcie nr 6 (rowery i przyczepka na plaży) jest moje. Zdarzają mi się lepsze zdjęcia, ale w momencie, gdy na świat przyszedł pasażer owej przyczepki - nagle inne tematy zdjęć odeszły na inny plan:) Jedno z niewielu zdjęć, na którym nie widać dziecka albo dziecka z jego mamą...

Co do propozycji Storma - lekkie przykadrowanie, zmiana balansu bieli, konwersja na B&W itp. powinny być dopuszczalne, ale zaawansowane manipulacje (jak przy zdjęciu 13) powinny być niemile widziane - takiego działania nie da się zrobić przy własnoręcznie wywoływanym zdjęciu analogowym.
AdrianSocho