Autor Wątek: Obowiązek jazdy drogą rowerową  (Przeczytany 50506 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Drex

  • Gość
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Wrz 2011, 12:02:15 »
Mam jechać bezpiecznie. Jeśli muszę wykonać manewr ogłupiający, to nie jest bezpieczne, prawda? Na to nie ma przepisów chyba. Brzmiałby pewnie- "jak możesz się zabić- nie rób tego".

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Wrz 2011, 20:36:13 »
Logikę Twojego działania jak najbardziej rozumiem i podzielam. Mam jednak wrażenie, że Adrian pytał o stan prawny, a nie logikę.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Wrz 2011, 21:51:52 »
Logikę Twojego działania jak najbardziej rozumiem i podzielam. Mam jednak wrażenie, że Adrian pytał o stan prawny, a nie logikę.

Zapewniam, że umiem się poruszać po mieście w sposób szybki i sprawny, oraz w miarę bezpieczny. Nie mam problemów z wyborem "szybkie/bezpieczne" a "zgodne z przepisami". Zgodność z przepisami znajduje się na drugiej (prostopadłej) osi i tym zagadnieniem się dotychczas nie zajmowałem (tak jak 95% kierowców samochodów w Warszawie), ale kiedyś przyjdzie moment weryfikacji właśnie wykonanego manewru przez funkcjonariuszy prawa pod kątem zgodności z ich mniemaniem o przepisach ruchu drogowego. Dlatego pytam.
AdrianSocho

Offline Mbaran

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 187
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mateusz Baran
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #18 dnia: 04 Paź 2011, 17:47:48 »
Ja ścieżki olewam także, bo zazwyczaj są zbyt krótkie lub zbyt powolne (jak są z kostki to też dla mnie nie istnieją).
Na przykład jadąc Grójecką w stronę Okęcia od skrzyżowania z Bitwy Warszawskiej zaczyna się DDR po prawej stronie i kończy tuż za skrzyżowaniem z Korotyńskiego. Czas, który bym poświęcił na bezpieczne zjechanie na ścieżkę i rozpędzenie się na niej (po drodze wymijając olewający wszystko tłok pieszych) byłby równy temu, w którym jadąc jezdnią jestem już na następnym skrzyżowaniu (Dickensa bodajże).


Oczywiście jestem gotowy na ew. mandat, ale policja, która wielokrotnie była świadkami tego wykroczenia z mojej strony w ogóle się tym nie przejęła, także...


A teraz mam pytanie, czy powyżej jakiejś ilości rowerzystów w grupie (takiego mini peletonu) przysługują nam jakieś inne prawa? Pytam, bo wspólnie ze znajomymi podczas dojazdów do szkoły jeździmy całą zgrają Grójecką (pytam apropo odcinka przy którym wytyczono DDR) i jak mamy takie widzimisie to zajmujemy cały pas. Nie wiem czy robimy to do końca legalnie, ale zwarci i tworzący raczej ścisłą masę, twór - czujemy się bezpieczniej.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Paź 2011, 18:04:50 »
czy powyżej jakiejś ilości rowerzystów w grupie (takiego mini peletonu) przysługują nam jakieś inne prawa?

Macie prawo do większej liczby mandatów.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Paź 2011, 20:02:59 »
Mbaran - nie.
Dopóki nie jesteście kolumną [policja z przodu i z tyłu o ile pamiętam].

Offline rowerozof

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 331
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Maj 2015, 00:18:49 »
Swego czasu napisałem do ZDM wniosek, że zle są ustawione pasy na wlotach skrzyżowania Ryżowa/Nowolazurowa (wzdłuż Ryzowej) i niebezpiecznie mi sie jeździ rowerem. Po dwóch ponagleniach i trzecim w którym grożę skargą stwierdzili że zrealizowana organizacja ruchu nie odpowiada projektowi przygotowaniemu przez IR. Maja poprawić. Ale ja nie o tym . Na końcu listu zostałem pouczony że jeśli jest przy jezdni DDR to mam jeżdzić DDRem. Dla tych co nie wiedzą jak wygląda to skrzyżowanie to tłumaczę. Wzdłuż Nowolazurowej są dwustronne DDR , a wokół skryżowania komplet przejazdów. Natomiast wzdłuż Ryżowej nie ma żadnych pasów czy DDRów. Sytuacja podobna jak na skrzyżowaniu Żelazenj i Prostej. Czyli według ZDM mam jechać jezdnią , wjechać na DDR, przejachać przejazdem , jechać DDRem , wrócić na jezdnię. Najmniej bezpieczny jest powrót na jezdnię. Jadąc cały czas jezdnią byłbym "na pierwszeństwie".
Pytania do Was:
1. Czy mogę z jezdni wjechać na DDR przez przejazd?
2. Czy przepis o obowiązku jazdy DDRem tyczy się także takich skrzyzowań?

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Maj 2015, 03:57:33 »
Odnośnie Ryżowej:
1. Tak. Nie widzę przeciwskazań. Pamiętaj tylko, że:
  • Wjazd na CPR jest skręceniem w prawo, który trzeba zasygnalizować, a następnie masz dwa zakręty w lewo, które trzeba zasygnalizować i - na końcu - jeszcze jeden w prawo.
  • Na obydwu zakrętach w lewo pierwszeństwo mają rowerzyści jadący w poprzek Ryżowej, bo są to skrzyżowania równorzędne: na pierwszym jadą z naprzeciwka i ty robisz skręt w lewo, na drugim są wprost po twojej prawej. Zaznaczam, żeby nie zmyliło cię, że masz zielone po drugim zakręcie, jest zielone na Ryżowej i oni przez Ryżową mają czerwone.
  • Na powrocie na Ryżową masz czerwone i musisz poczekać na zielone. Po wjechaniu na jezdnię musisz ewentualnie zatrzymać się i przepuścić pieszych idących przez Ryżową.
2. Tam jest CPR. DDR zaczyna się dopiero kilka metrów dalej. Czy masz obowiązek jazdy czy nie zależy od twojej interpretacji obowiązku jazdy CPR-ami. Wg mnie nie masz, ale różne opinie słyszałem.

W kwestii Prostej nie wypowiem się, bo nie pamiętam, jak dokładnie wygląda tam sytuacja.

Offline rowerozof

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 331
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Maj 2015, 08:39:56 »
bo są to skrzyżowania równorzędne:
Chodzi o skrzyżowanie DDRxDDR?

że masz zielone po drugim zakręcie, jest zielone na Ryżowej i oni przez Ryżową mają czerwone.
Pogubiłem sie :)


2. Tam jest CPR. DDR zaczyna się dopiero kilka metrów dalej.
Zawsze traktowałem C-16|C-13 (pionowa linia rozdzielająca) jako chodnnik i DDR, ale z definicji to faktycznie jest CPR. Chociaż nowe rozporządzneie zmienia znaczenie tego znaku na "droga dla rowerów i droga dla pieszych położone obok siebie". Niestety rozporządzenie określa explicite, że rowerzysta ma obowiązek jechać po CPRze (z poziomoą kreską, znak z pionową nie określa już CPR). Z jednej strony dobrze, że nie bedzie niejasności. Z drugiej strony obowiązek wjazdu na takie skrawki i pozniej zjazdu to absurd. Tak jak opisałeś rowerzysta jest 3 razy bez pierwszeństwa (2 razy rowerzyści i raz piesi) i musi skręcic 2 razy pod kątem prostym. Jadąc jezdnią cały czas ma pierwszeństwo i jedzie prosto.

BTW Jadąc S->N DDRem Ryżową mamy o jedno skrzyzowanie z DDR mniej. W stronę Alej DDR jest po jednej stronie.

Offline łowca

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 152
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Maj 2015, 09:05:04 »
Chociaż nowe rozporządzneie zmienia znaczenie tego znaku na "droga dla rowerów i droga dla pieszych położone obok siebie". Niestety rozporządzenie określa explicite, że rowerzysta ma obowiązek jechać po CPRze (z poziomoą kreską, znak z pionową nie określa już CPR).

Możesz podrzucić link do rozporządzenia?
Zawsze byłem przekonany, że paragrafy 'gdzie rowerzysta ma jechać' to w ustawie PoRD są zapisane, nie w rozporządzeniu ministra.

Offline rowerozof

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 331

Offline Franc

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Mężczyzna
  • 25 lat na poziomie
    • Moje rowery
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Maj 2015, 12:33:53 »
Wynika, że zmienili, teraz jest jednoznaczne qrwa :(
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej, Thyss 222
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Maj 2015, 14:22:52 »
bo są to skrzyżowania równorzędne:
Chodzi o skrzyżowanie DDRxDDR?
Tak.

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//520/222901/222939/dokument160249.PDF
zmiana nr 11
Ale to jest "tylko" projekt (i miejmy nadzieję, że takim zostanie): akty zmieniające rozporządzenie blahblahbleh. Natomiast kwestia otwartej interpretacji wynika nie z tego rozporządzenia, tylko Ustawy prawo o ruchu drogowym, z której obowiązek jazdy po CPRze wykreślono jakiś czas temu, zostawiając tylko drogę dla rowerów.

Offline rowerozof

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 331
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Maj 2015, 14:36:47 »
Ale to jest "tylko" projekt (i miejmy nadzieję, że takim zostanie): akty zmieniające rozporządzenie blahblahbleh.
Projekt w zaawansowanym etapie procesu legislacyjnego. http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/222901 Podobno czeka tylko na podpis ministra.
Natomiast kwestia otwartej interpretacji wynika nie z tego rozporządzenia, tylko Ustawy prawo o ruchu drogowym, z której obowiązek jazdy po CPRze wykreślono jakiś czas temu, zostawiając tylko drogę dla rowerów.
Niestety/stety uczestnicy ruchu muszą stosować się też do tego rozporządzenia.
https://www.mir.gov.pl/transport/transport_drogowy/informacje_dla_kierowcow/znaki_sygnaly_drogowe/strony/start.aspx
To rozporządzenie ma też umożliwić jazdę pod prąd bez kontrapasa.

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązek jazdy drogą rowerową
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Maj 2015, 14:45:49 »
No to klops :'(.

Trzeba będzie skombinować 30cm rurki, doczepić sobie do kierownicy i zamienić się w wózek rowerowy.