Autor Wątek: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...  (Przeczytany 34872 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline trawers

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 499
  • Płeć: Mężczyzna
  • Zdjęcia z mas od 2004 roku...
    • Nieoficjalna strona sympatyków WMK
Jak będziecie nadal wrzucać taki chłam do netu, to ludzie przestaną w ogóle ogladać filmy i zdjęcia...
Naprawdę nie wystarczy tylko kupić sobie kamerę albo wypasiony aparat, żeby zrobić poprawny film albo zdjęcie. Jeśli nie masz dobrej lampy,a robisz zdjęcia w nocy i jeszcze na dodatek w ruchu, ustaw się na jakimś dobrze oświetlonym skrzyżowaniu a nie cykaj bezmyślnie fotek byle gdzie.
Popracuj najpierw nad kompozycją zdjęć, techniką - może wtedy te foty będą lepsze. I nie wrzucaj wszystkiego co natrzaskałeś jak leci! Nie ścigamy się, kto zrobi więcej zdjęć i pierwszy zaśmieci nimi internet.
Taki Olek może na przykład wybrać tylko 5-8 dobrych technicznie, przemyślanych, poprawnie skomponowanych zdjęć i jeszcze opatrzyć je dowcipnymi komentarzami. Takie podejście ma głęboki sens. Zresztą od dawna wiadomo, że lepiej wrzucić 15-20 dobrych fotek, bo ludzie sie zniechęcą i tych 200 czy 300 i tak nie obejrzą. Ja świadomie umieszczam dużo zdjęć, ale staram się robić zbliżenia, bo wiem, że wiele osób lubi odnajdywać siebie i swoich przyjaciół.
Tak naprawdę zdjęcia trzeba koniecznie po wykonaniu najpierw przejrzeć, często poprawić kadrowanie, czasami rozjasnić lub skorygować kolory, I do sieci wrzucać TYLKO TE, KTÓRYCH NIE BĘDZIECIE SIE WSTYDZIĆ.
Dokładnie to samo odnosi się do kręconych przez Was filmów. Po co zaśmiecać internet (i stronę forum masy) kilkoma minutami nieostrego, rozmazanego przejazdu? Albo zbyt ciemnych ujęć, na których niewiele widać?
Bardzo proszę, oszczędźcie nam tych wątpliwych wrażeń artystycznych.
Spójrzcie, o której wrzuciłem swoje fotki do internetu. Musiałem posiedzieć nad nimi kilka godzin, zanim się do tego nadawały. A o 4 rano wstać i jechać na lotnisko...
Pozdrawiam z nadmorskiej Taviry :-)
Maćkofff Wydzieliłem do osobnej dyskusji
« Ostatnia zmiana: 28 Mar 2010, 00:20:42 wysłana przez Maćkofff »
Bogdan (Trawers)

http://travers.pl/masa

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Mar 2010, 08:42:06 »
Travers ma święta rację, ze chłamowe zdjęcia nic nikomu nie dają.

Na przykład ja oglądam fotki tak na dwa sposoby. Albo przeglądam TYLKO galerie tych, którzy wiem, że szanują mój czas i nie wrzucają chłamu (m.in. Olek, Trawers, Ania L....) . Albo jak mam więcej czasu to otwieram wszystkie galerie, i przeglądam je do pierwszego złego zdjęcia. Zazwyczaj o kiepskich galeriach człowiek się dowiaduje szybko, na pierwszym, no góra trzecim zdjęciu. Wtedy taką galerię zamykam, bo szkoda czasu przeglądać na niej 300 zdjęć, na których i tak nic nie zobaczę i wyławiać z nich te 10, które są dobre. Tak tez radzę robić innym.

Może dobrze będzie za jakiś czas zrobić jakąś "złotą listę" by było wiadomo, czyje foty maja gwarancję, że je się dobrze oglada. Mało kto ma czas by się przedzierać przez 200-300 fot chłamu.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Drex

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Mar 2010, 08:47:40 »
Ja się przyznaję bez bicia- po powrocie o północy do domu nie chciało mi się już  nad tym siedzieć. W wolnej chwili przetrzepię jeszcze zdjęcia z kompa i zaktualizuję picasę, wtedy będzie mniej chłamu do przeglądania.

edit:zostało trochę ponad 90 zdjęć. Najgorszy "chłam" wywaliłem. ;)
« Ostatnia zmiana: 28 Mar 2010, 18:07:47 wysłana przez Drex »

juri

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Mar 2010, 12:25:29 »
a ja się z panami śmiem nie zgodzić

chcecie - stwórzcie oficjalną galerię masy. wybierajcie najlepsze foty, filmy, itp, zapisane na masowym serwerze. natomiast jak długo pliki nie są pobierane na serwer i znajdują się na prywatnych blogach - pal to licho. najwyżej nikt nie będzie chciał tego przeglądać. zresztą opcja podglądu całej galerii /jak w picasso i pewnie wielu innych serwisów/ pozwoli dość szybko odpuścić sobie przeglądanie kiepskich galerii

poza tym, co przeszkadza moderatorom usunięcie kiepskich filmów "wstawionych" na forum? boicie się oskarżeń o cenzurę?  ;) bez jaj, po to jesteście, żeby nie było tu śmietnika  8)

jeszcze jedno - opracujcie zasady dotyczące publikacji zdjęć na forum Masy - choćby w zakresie licencji na ich wykorzystanie

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Mar 2010, 14:41:43 »
jeszcze jedno - opracujcie zasady dotyczące publikacji zdjęć na forum Masy - choćby w zakresie licencji na ich wykorzystanie
to chyba nie wymaga żadnego dodatkowego uregulowania... przecież oczywistego nie trzeba jeszcze poprawiać...

juri

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Mar 2010, 15:17:01 »
wiele rzeczy oczywistych jest tak długo, jak długo jest dobrze. jak się coś pierdzieli, to po całości i oczywistości przestają nimi być

naprawdę uważam, że zapis mówiący np, że umieszczenie zdjęć na forum Masy daje prawo wykorzystania fotki do działań promocyjnych podejmowanych przez organizatorów z pełnym poszanowaniem autorstwa nie zaszkodzi.

moje zdanie, tylko tyle i aż tyle ;)

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Mar 2010, 17:08:51 »
chcecie - stwórzcie oficjalną galerię masy. wybierajcie najlepsze foty, filmy, itp, zapisane na masowym serwerze. natomiast jak długo pliki nie są pobierane na serwer i znajdują się na prywatnych blogach - pal to licho.

Była taka galeria kiedyś. Słabo to się sprawdziło.

Obecnie bardziej mam na myśli stworzenie oddzielnego wątku ze wskazaniem tych "najlepszych" których jakość fotek nigdy nie zawodzi. I np tylko te lepsze galerie podlinkowywać na Masowej stronie, czy jakoś eksponować lepiej na forum. Chodzi mi generalnie o danie marchewki, by autorom się chciało dbać o poziom zdjęć.


najwyżej nikt nie będzie chciał tego przeglądać. zresztą opcja podglądu całej galerii /jak w picasso i pewnie wielu innych serwisów/ pozwoli dość szybko odpuścić sobie przeglądanie kiepskich galerii

Prawda. To częściowo reguluje "rynek". Tych kiepskich galerii po prostu się nie ogląda. Ale wygodniej by było, gdyby człowiek od razu wiedział, że tych 15 galerii ma same dobre zdjęcia, a te kolejne to już różnie. Wtedy łatwiej byłoby decydować, co kto lubi oglądać.

Tylko do tego potrzeba kogoś, kto by te setki fot przeglądał i decydował, czy dana galeria zasługuje na miano dobrej ;-)

poza tym, co przeszkadza moderatorom usunięcie kiepskich filmów "wstawionych" na forum? boicie się oskarżeń o cenzurę?  ;) bez jaj, po to jesteście, żeby nie było tu śmietnika  8)

Nie boimy się. Ale po prostu mamy świadomość, że część ludzi ma inne gusty niż my. Mogą woleć zdjęcie ze sobą odrobinę nieostre niż żadne. Stąd ja bym się nie skupiał na "kiju" w postaci kasowania. A na marchewce w postaci jakiegoś wyróżnienia tych najlepszych galerii.

No i poza tym niezbyt mamy czas przeglądać po każdej letniej Masie grube tysiące zdjęć. Z całym szacunkiem, są po prostu ważniejsze rzeczy do roboty ;-)

jeszcze jedno - opracujcie zasady dotyczące publikacji zdjęć na forum Masy - choćby w zakresie licencji na ich wykorzystanie

Licencja jest prosta. Zdjęcia, o ile ich autor nie podał inaczej, są objęte prawami autorskimi i nie wolno ich wykorzystywać w żadnych celach. W celu jakiegoklwiek wykorzystywania zdjęć, należy się zwrócić do autora ;-)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Mar 2010, 20:59:19 »
umieszczenie zdjęć na forum Masy daje prawo wykorzystania fotki do działań promocyjnych podejmowanych przez organizatorów z pełnym poszanowaniem autorstwa nie zaszkodzi.
ale to nie powinno tak działać...
To, że umieszczam tutaj swoje zdjęcia nie znaczy, że pozwalam każdemu i wszystko z tymi zdjęciami robić... (np promocja masy w Radiu Maryja może być niezgodna z moimi przekonaniami... ;) )

Obecnie bardziej mam na myśli stworzenie oddzielnego wątku ze wskazaniem tych "najlepszych" których jakość fotek nigdy nie zawodzi. I np tylko te lepsze galerie podlinkowywać na Masowej stronie, czy jakoś eksponować lepiej na forum. Chodzi mi generalnie o danie marchewki, by autorom się chciało dbać o poziom zdjęć.
Marchewka zawsze lepiej działa niż bacik ( kasowanie postów). Może można się zastanowić np nad pomysłem umieszczania (przez moderatora) przy poście z CIEKAWĄ galerią znaczka w stylu "polecane przez WMK" czy coś w ten deseń...

Maćkofff staraj się nie pisać jednego postu pod drugim ;)
« Ostatnia zmiana: 29 Mar 2010, 00:14:27 wysłana przez Maćkofff »

Drex

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Mar 2010, 21:09:50 »
A kto miałby to oceniać, jak wszyscy narzekają na brak czasu? :D

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Mar 2010, 21:17:20 »
A kto miałby to oceniać, jak wszyscy narzekają na brak czasu? :D
ocena może być bardzo subiektywna jeśli tylko widełki oceny byłyby szerokie ;). Może to robić administrator strony masy (Skeper?) umieszczając linki TYLKO ciekawe na stronie. to całkiem dobra motywacja dla fotografa:)
Sam trochę pstrykam (na masie ostatnio trochę mniej) a pimpf.za.pl przestało działać - swojego czasu było dość systematycznie prowadzone (faktycznie brak czasu...) ale już się nauczyłem że 500 fotek łatwo zrobić ale 20 dobrych już nie tak prosto...

Drex

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Mar 2010, 21:42:20 »
500 fotek łatwo zrobić ale 20 dobrych już nie tak prosto...
Ja to też dobrze wiem, Dlatego żeby robić dobre zdjęcia jeżdżę sam. :D Na Masie robię jak leci- tylko po to, żeby ludzie mogli się na zdjęciach znaleźć. Akurat na marcowej nie mogłem dojść do porozumienia z aparatem...

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Mar 2010, 22:01:10 »
Ja to też dobrze wiem, Dlatego żeby robić dobre zdjęcia jeżdżę sam. :D Na Masie robię jak leci- tylko po to, żeby ludzie mogli się na zdjęciach znaleźć. Akurat na marcowej nie mogłem dojść do porozumienia z aparatem...
tym 20 osobom będzie milej znaleźć się na zdjęciach niż tym 500 które i tak siebie nie znajda w gąszczu setek fotek. BTW - zdjęcia w półmroku, wg mnie, są faktycznie najgorsze do zrobienia. światło za szybko się zmienia...

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Mar 2010, 22:17:51 »
umieszczenie zdjęć na forum Masy daje prawo wykorzystania fotki do działań promocyjnych podejmowanych przez organizatorów z pełnym poszanowaniem autorstwa nie zaszkodzi.
ale to nie powinno tak działać...
To, że umieszczam tutaj swoje zdjęcia nie znaczy, że pozwalam każdemu i wszystko z tymi zdjęciami robić... (np promocja masy w Radiu Maryja może być niezgodna z moimi przekonaniami... ;) )

Z tego co zrozumiałam, to zdjęcia miałyby być wykorzystywane przez organizatorów Masy, a nie przez każdego kto zechce. I mimo, że bardzo chciałabym zobaczyć/usłyszeć promowanie Masy w Radiu Maryja Twoimi zdjęciami [a tutaj widzicie, bracia i siostry, człowieka na rowerze, w niebieskiej kurtce...] to jednak chodzi chyba o coś w stylu celów statutowych.

Osobiście ucieszyłoby mnie, gdyby słuchacze Radyja przyjeżdżali na Masę. Bo to jest przejazd rowerzystów. Nie liberałów, nie masonów i nie ekologów, tylko wszystkich rowerzystów. To nie walka na poglądy.

To może: umieszczenie zdjęć na forum Masy daje prawo wykorzystania fotki do działań promocyjnych podejmowanych przez organizatorów z pełnym poszanowaniem autorstwa, chyba, że autor powie inaczej. Wtedy każda osoba będzie mogła zastrzec, co z jej zdjęciami można robić, a czego nie.

A już na marginesie, czepiając się słówek i tytułu - to panie mogą robić co chcą, a tylko panów obowiązują standardy? :P

Offline pimpf

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
  • .:każdy dźwiga swoje brzemię:.
    • ~to~se~ je~pimpf~
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Mar 2010, 22:37:19 »
z radiem to był przykład... nieprzypadkowy, ale jednak przykład (nieprzypadkowość wynikała ze znajomości umiejętności manipulowania danymi i informacjami przez "redaktorów" tej stacji radiowej)
a co do domyślnej zgody... to jedynie domyślna zgoda obowiązuje na oddawanie organów (a i tak nie zawsze wykorzystywana a raczej rzadko).
nie zmieniajmy dobrze działającego prawa...
pokazanie zdjęć przez autora, pochwalenie się nimi tutaj, umieszczenie celem dowolnym chyba nie powinno być jednoznaczne z przekazaniem praw autorskich osobom, które na swój sposób rozumieją "promocję masy" I nie mówię tu o tym, że One (te osoby) źle promują masę, a jedynie o tym, że zdjęcie pojawiłoby się jako fotka promująca masę w miejscu, które wg autora fotki wcale takim być nie musi...

juri

  • Gość
Odp: Panowie Reżyserzy Video i Artyści Fotograficy! Litości...
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Mar 2010, 23:14:23 »
nie miałem na myśli przekazywania praw autorskich - te w polskim systemie prawnym są niezbywalne i zawsze należą do autora. również każdy utwór objęty jest nimi z automatu - nie trzeba tego w żaden sposób zastrzegać

zapis dotyczący licencji też był przykładem. generalnie jestem zwolennikiem koncepcji creative commons...

tak czy siak, to była jednak tylko propozycja, dotycząca możliwości wykorzystania tych fotek/filmów przez organizatorów Masy, z pełnym poszanowaniem autorstwa



Była taka galeria kiedyś. Słabo to się sprawdziło.

Obecnie bardziej mam na myśli stworzenie oddzielnego wątku ze wskazaniem tych "najlepszych" których jakość fotek nigdy nie zawodzi. I np tylko te lepsze galerie podlinkowywać na Masowej stronie, czy jakoś eksponować lepiej na forum. Chodzi mi generalnie o danie marchewki, by autorom się chciało dbać o poziom zdjęć.



i pomysł mi się bardzo podoba. nie zmienia to faktu, że z ostatniej Masy pojawiły się co najmniej dwa filmy nie wnoszące zupełnie nic - 8 minut przejazdu jakiś ciemnych sylwetek oraz kilku minut totalnie rozmazanego obrazu