Autor Wątek: Wózek rowerowy a DDR  (Przeczytany 6320 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wujek_Drex

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
Wózek rowerowy a DDR
« dnia: 15 Cze 2017, 22:39:07 »
Czy ja dobrze pamiętam, że DDRem nie wolno jeździć wózkami rowerowymi?

Miałem dziś ciekawą sytuację- spotkałem na DDR wózki firmy FreshBike. Kazałem im zjechać na jezdnię- nie zjechali, twierdzili wręcz, że mogą jechać DDRem bo mają wózki rowerowe.

Definicja DDR jednak wyraźnie mówi, że po DDR mogą jeździć tylko rowery, prawda?

Wezwany na miejsce patrol Policji nie tylko nie nakazał opuszczenia im DDR ale zapewnił że mogą jechać DDR a mi powiedzieli że NIE MOGĄ JECHAĆ JEZDNIĄ bo to NIE SĄ POJAZDY MECHANICZNE... Facepalm...


Jakieś rady co z tym dalej zrobić?

BTW, jak znaleźć policjanta tylko po numerze odznaki?


« Ostatnia zmiana: 15 Cze 2017, 22:44:02 wysłana przez Wujek_Drex »

Offline mp0011

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 186
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Cze 2017, 22:52:35 »
Tak to jest jak się zjawia prewencja zamiast drogówki :/ Chociaż ci drudzy też często wiedzą nie grzeszą...

Jednak, jeżeli ten wózek nie miał ponad 90cm szerokości, rowerem był. Wydaje mi się, że skoro normalna kierownica ma jakieś 60cm, a niewiele tej budy wystaje poza kierownicę, mógł się w tym limicie zmieścić...

Z drugiej strony, pasy na przejściu mają według przepisów 50cm, więc wózki wyglądają na coś koło metra.

Bez mierzenia nie podjąłbym się dzwonienia na policję...


BTW.
Czy jeśli zamontuję z tyłu roweru element (coś jak zderzak) o szerokości 1m, będę mógł legalnie olewać DdR?
Czy jak będzie składany - będę mógł po złożeniu na DdR wjechać?
« Ostatnia zmiana: 15 Cze 2017, 22:56:30 wysłana przez mp0011 »

Offline Wujek_Drex

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Cze 2017, 23:21:05 »
Na bank miały jakieś 110 cm. Gdybym nie był pewien to bym nie dzwonił.

Offline Franc

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Mężczyzna
  • 25 lat na poziomie
    • Moje rowery
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Cze 2017, 23:34:14 »
Zgodnie z przepisami:
- Rower ma do 90cm szerokości, dwa lub więcej kół, napęd siłą mięśni, dopuszczalne wspomaganie 250W itd
- Wózek rowerowy - więcej niż 90cm szerokości, dwa lub więcej kół, napęd siłą mięśni, dopuszczalne wspomaganie 250W itd.
Lusterek, kierunkowskazów na czułkach ani innych elastycznie zamontowanych elementów się nie wlicza.
Rower może jeździć po drogach dla rowerów, wózek nie może.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej, Thyss 222
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

Offline mp0011

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 186
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Cze 2017, 23:42:15 »
...elastycznie zamontowanych elementów się nie wlicza...

Mogę wiedzieć czy to jakiś przepis, czy jakaś obowiązująca interpretacja?

Gregorius

  • Gość
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Cze 2017, 10:11:29 »
Prawo o ruchu drogowym, Art. 2:
pkt 5 ddr , ewentualnie 5a pas rowerowy
pkt 47 rower
pkt 47a wózek rowerowy

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120001137

« Ostatnia zmiana: 16 Cze 2017, 10:12:37 wysłana przez Gregorius »

Offline Franc

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 460
  • Płeć: Mężczyzna
  • 25 lat na poziomie
    • Moje rowery
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Cze 2017, 10:46:33 »
mp0011: przepis, z głowy nie pamiętam który, ale jest coś takiego.
Dowód nie wprost: pudło autobusu czy paka dużej ciężarówki ma 2.55m a to jest maksymalna szerokość pojazdu zgodnie z PORD a przecież lusterka i migacze wystają.
Franc "Rowery Poziome Rule"

IMK P8 (SWB ASS) w stanie śmierci technicznej, Thyss 222
szary Peugeot 508SW z DW10CTED4
szary Renault Modus z D4F

Offline mp0011

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 186
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Cze 2017, 12:50:14 »
Znalazłem coś takiego w rozporządzeniu:

Cytuj
Szerokość pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 12, § 45 ust. 3 pkt 1, § 54 ust. 3, nie może przekraczać 2,55 m i nie obejmuje ona lusterek zewnętrznych, świateł umieszczonych na bokach pojazdu oraz elementów elastycznych wykonanych z gumy lub tworzyw.

Jeżeli analogicznie wyznacza się szerokość roweru, to metalowy, składany w razie potrzeby element, powinien się do niej wliczać... To co się nie wlicza, jest wymienione wprost.




P.S.
Rozmowa z Freshem:

CZW. 23:23
Cytuj
Witam, jaka jest szerokość Waszych wózków i czy poruszanie się mini po DdR jest zgodne z prawem?
13:31
Cytuj
Dzień dobry, szerokość wózka wynosi 135 cm i można się nim poruszać po drogach zgodnie z prawem. :)
« Ostatnia zmiana: 16 Cze 2017, 16:54:38 wysłana przez mp0011 »

Offline Wujek_Drex

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Cze 2017, 11:38:56 »

Offline kultowy

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • ...tylko jak krzyk cichnie przyjaźń
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Cze 2017, 12:53:22 »
czytałem już o "szeryfach" na autostradach i drogach krajowych, a tu proszę - "szeryf" ddr! widziałem kiedyś kolesia z tym wózkiem na drodze, minąłem i pojechałem dalej w swoim kierunku - do głowy mi nie przyszło dzwonić po policję, robić zdjęcia i bić pianę. nie pojmuję pewnych rzeczy.
pozdrawiam,
grzech aka straszny bibliotekarz

Offline mp0011

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 186
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Cze 2017, 13:23:15 »
Jeżeli by wózkarze byli świadomi tego, że nie powinno ich tam być, są tylko gośćmi i by robili miejsce rowerzystom, pewnie nie byłoby problemu...

A jak się zachowują jak pewna grupa rowerzystów na chodnikach (znam jednego barana, który trąbił syreną na pieszych na chodniku bo mu nie uskakiwali z drogi), reagować należy.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Cze 2017, 15:04:03 »
Dziś się minąłeś bo był prosty odcinek, z dobrą widocznością i sprzyjające warunki. Jutro możesz gościa trafić w miejscu, gdzie będzie nie do ominięcia lub nie do wyprzedzenia. Albo w takim, w którym z powodu wymiarów wózka gość po prostu utknie i zablokuje ruch. Wtedy - zaręczam - będziesz pojmował czemu taki wózek może komuś przeszkadzać.
A jeżeli np. taki wózek w Ciebie wjedzie, bo jednak jest duży, ciężki, gorzej hamuje i skręca, a często zajmuje 3/4 ddrki, to zaręczam, że po pierwsze zaboli, bo to lekkie nie jest, a po drugie, z miejsca zaczniesz kibicować "szeryfom".


Mam z tym trochę doświadczenia, kiedyś pracowałem na rikszy (velotaxi) - też na początku próbowaliśmy po ddrach. Potem już kazdy wiedział gdzie da się, a gdzie lepiej nie próbować. Parę razy ktoś utknął (wózek ważył 150kg, wstecznego brak), raz przerysował bok rikszy o donice betonową, bo zabrakło miejsca, raz nie wyhamował bo miał pomysł by pouczestniczyć tym w Masie i okazało się, że ktoś miał skasowany rower. Generalnie takie wózki słabo mieszają się z rowerami.
« Ostatnia zmiana: 20 Cze 2017, 15:06:52 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Wujek_Drex

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Lip 2017, 19:52:00 »
Fresh Bike oczywiście ma w dupie. Niby im przykro i nie każą jeździć ale to nie oni tylko franczyzobiorca i oni uczulą. Ale kontaktu do firmy dać nie chcą.

Offline Wujek_Drex

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wózek rowerowy a DDR
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Sie 2017, 10:00:05 »