Autor Wątek: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)  (Przeczytany 364272 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Stalin

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 181
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #210 dnia: 15 Mar 2014, 04:58:44 »
Jeżeli to odcinek który myślę to niestety rowerzysta jechał wbrew przepisom.

Niekoniecznie, zależy od godziny zdarzenia. Buspas jest tam tylko 7-10 i 14-19.


Offline DorianGrey

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Audi multa, loquere pauca.
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #211 dnia: 15 Mar 2014, 06:39:13 »
 "Jak relacjonują świadkowie, kierowca autobusu próbował wyprzedzić cyklistę. Kiedy stanął na światłach, rowerzysta ominął pojazd i ze złości uderzył ręką w szybę od strony mężczyzny - dodał".

Kiedy przy wyprzedzaniu z 1m robi się 10cm, to jestem w stanie zrozumieć rowerzystę (stres, nerwy). Nie raz mnie wyprzedzał autobus na "żyletkę", nie jest to miłe i bezpieczne, a jak im zwracam uwagę to się śmieją. Kierowcy robią to po złości i będą robić nadal, bo mają rowerzystów za zawalidrogi.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #212 dnia: 15 Mar 2014, 08:27:57 »
Jeżeli to odcinek który myślę to niestety rowerzysta jechał wbrew przepisom.

Niekoniecznie, zależy od godziny zdarzenia. Buspas jest tam tylko 7-10 i 14-19.

Dokłądnie, buspas jest tylko w godzinach szczytu.

Poza tym czy posiadanie 15 ton masy daje komukolwiek prawo do samodzielnego wymierzania kary i np. wyprzedzania bez zachowania odpowiedniej odległości, czy zajeżdżania drogi? Przecież to jest praktycznie próba morderstwa.

To samo dotyczy rowerzysty i "pukania w szybę" w ramach odwetu. Takich rzeczy się po prostu nie robi. Agresja rodzi agresje, w ten sposób tworzy się problem zamiast go rozwiązywać.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline miroslavka

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 380
  • Płeć: Kobieta
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #213 dnia: 15 Mar 2014, 15:08:01 »
Jeśli kierowca chciał zamordować rowerzystę, to w chwili amoku ten mógł zastukać RĘKĄ (!) w szybę. I nieszczególnie się dziwię.
Wiedzę dwa przypadki - albo szyba była beznadziejnie słaba, albo rowerzysta był porządnie "wzburzony".

Relacja z TVNu została wrzucona o 13:30, miejsce postoju autobusu (wg nagrań tvn)- https://goo.gl/maps/gUfCY
Czyli najprawdopodobniej buspas nie działał! (przerwa między 10-14)

Mam nadzieję, że oprócz szukania rowerzysty policja zajmie się zabezpieczeniem taśm i oceną zachowania kierowcy.

Kierowcy, jeśli im zwrócić uwagę kulturalnie, raczej niewiele sobie robią ze zdarzenia- śmieją się albo bagatelizują, a nawet zaprzeczają rzeczywistości.
Może na nich działają inne argumenty?

Nie przesadzajmy też - kierowca dostał lekkich obrażeń, niewspółmiernych do zagrożenia (jakie wnioskuję, że spowodował wobec rowerzysty). Tylko szkoda zablokowanego autobusu i pasażerów.

@Raffi
A widzisz jakieś działania rozwiązujące problem zbyt bliskiego wyprzedzania rowerzystów i spychania ich z jedni?
Ha, czuwa nad tym policja? Straż miejska? Inżynier ruchu?

NIE! Oni uważają, że rowerzysta powinien się teleportować! Tak samo dzielnie nam władająca HGW!

Niestety - jak będzie więcej takich i podobnych spraw (np skarg do ZTM) na buspasach (w tym NIEDZIAŁAJĄCYCH!), to może nasi włodarze ruszą tyłki, żeby problem rozwiązać w Centrum, a nie tylko promować jazdę Veturilo nad Wisłą. A teraz wszyscy tylko wzmacniają stereotyp, że rowerzyści są zawalidrogą, łącznie z grupą rowerową (!) pod HGW.

Nasze skargi i płacze nie są medialne, a ten bogu ducha winny rowerzysta tak (mimo wiadra pomyj na niego wylanych w różnych komentarzach).

Offline biały

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 600
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #214 dnia: 16 Mar 2014, 02:08:59 »
Też uważam, że nie ma co robić burzy w szklance wody. Rowerzysta powinien zostać odnaleziony w celu zapłacenia za szkodę, którą spowodował. Nie ma sensu dorabiać do tego ideologii: ani pro-, ani antyrowerowej.

Pomyjami nie ma co się przejmować. Przecież to internet ;).

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #215 dnia: 16 Mar 2014, 08:58:13 »
@Raffi
A widzisz jakieś działania rozwiązujące problem zbyt bliskiego wyprzedzania rowerzystów i spychania ich z jedni?
Ha, czuwa nad tym policja? Straż miejska? Inżynier ruchu?

Nie widzę, ale nadal uważam, że to nie powód by tłuc szyby i wiać z miejsca zdarzenia. Nie można domagać się od innych kultury i przestrzegania prawa samemu tłukąc szyby.

Np. na kierowców autobusów świetnie sprawdzają się skargi do ZTM i przewoźnika. Wysłałem ze trzy, zawsze dostawałem poważną odpowiedź, przeprosiny i ionformację, że moja wersja się potwierdziła i wobec kierowcy wyciągnięto konsekwencje.

NIE! Oni uważają, że rowerzysta powinien się teleportować! Tak samo dzielnie nam władająca HGW!

Podziwiam, że umiesz zajrzeć ludziom w głowy i wiesz co myślą :P


Niestety - jak będzie więcej takich i podobnych spraw (np skarg do ZTM) na buspasach (w tym NIEDZIAŁAJĄCYCH!), to może nasi włodarze ruszą tyłki, żeby problem rozwiązać w Centrum, a nie tylko promować jazdę Veturilo nad Wisłą. A teraz wszyscy tylko wzmacniają stereotyp, że rowerzyści są zawalidrogą, łącznie z grupą rowerową (!) pod HGW.

Nasze skargi i płacze nie są medialne, a ten bogu ducha winny rowerzysta tak (mimo wiadra pomyj na niego wylanych w różnych komentarzach).

O i tu dotykamy sedna problemu - infrastruktury, która prowokuje, podowuje konflikty. To de facto przyczyna wszystkiego.

A co do medialności? Napisałeś może coś do TVN w tej sprawie tłumacząc sedno problemu? Może warto, skoro chcesz by problemem się zajęli?
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #216 dnia: 16 Mar 2014, 17:51:14 »
Byłem kiedyś w bardzo podobnej sytuacji. Na bardzo spokojne ulicy Kierowca autobusu podczas wyprzedzania zepchnął mnie z jezdni do zatoki parkingowej. Wiozłem w tym czasie syna w foteliku wiec moja reakcja związana z zanotowaniem nr sprawcy była opóżniona więc  .... walnąłem ręką z prawe lusterko przestawiając je. Ustawiłem się kilkanaście metrów przed autobusem i miałem wystarczająco dużo czasu na spisanie nr, przyjrzenie się kierowcy i odbycie krótkie pogadanki. Póżniej pisemko do ZTMu i na Policję i ponowne spotkanie w Sądzie. Kierowca na rozprawie oskarżał mnie, że jechałem po jezdni jak wariat ...

Dlatego doskonale rozumie punkt widzenia kierowcy i frustrację rowerzysty.

Im więcej będzie takich reakcji tym szybciej pojawią się jakieś sensowne pro rowerowe rozwiązania.

Offline jerzy1234

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 697
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #217 dnia: 16 Mar 2014, 22:29:17 »
"
Im więcej będzie takich reakcji tym szybciej pojawią się jakieś sensowne pro rowerowe rozwiązania."
 Albo większa agresja blacho-smrodów i konsekwencji ścigania policji reszty Bogu ducha winnych rowerzystów.

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #218 dnia: 17 Mar 2014, 07:22:31 »
Ta reakcja jest ewidentnie buntem przeciw milczącej dyskryminacji rowerzystów na jezdni. Przypominam, że MASA, to nie towarzystwo wzajemnej adoracji lecz j bunt przeciwko braku infrastruktury rowerowej. Możemy zatem prowadzić długoletnie, ciche i mało skuteczne systemu edukacyjne albo prowadzić działania rewolucyjne. Ważne aby efekt końcowy był szybki i zgodny z naszymi celami.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #219 dnia: 17 Mar 2014, 09:24:43 »
Ta reakcja jest ewidentnie buntem przeciw milczącej dyskryminacji rowerzystów na jezdni. Przypominam, że MASA, to nie towarzystwo wzajemnej adoracji lecz j bunt przeciwko braku infrastruktury rowerowej. Możemy zatem prowadzić długoletnie, ciche i mało skuteczne systemu edukacyjne albo prowadzić działania rewolucyjne.

Bunt lub rewolucja też mogą być okazywane na różne sposoby. Jestem święcie przekonany, że w przypadku Twojej sytuacji na kierowcę o wiele lepiej zadziałała skarga i sąd niżeli to walnięcie ręką w lusterko. Ja w podobnej sytuacji raz pojechałem za kierowcą na pętlę by tam pogadać (zostałem przeproszony), innym razem wsiadłem do autobusu i zrobiłem awanturę (pasażerowie pomogli), innym razem napisałem skargę do ZTM i też zadziałało. Każda z tych reakcji też jest buntem, okazaniem braku zgody na spychanie z drogi. Nigdy nie musiałem nic w tym celu niszczyć, kopać itp.


Ważne aby efekt końcowy był szybki i zgodny z naszymi celami.

Walnięcie w szybę raczej nie da szybkiego efektu. Zakładasz, że ktoś kto jedzie jak kretyn jest zdolny do przejścia procesu myślowego na poziomie: Łup w szybę -> ok, zrobiłem coś źle -> ojej, 10 minut i 3km wcześniej zajechałem komuś drogę -> przepraszam już nie będę.

Niestety zaryzykuję tezę, że w spora część jeżdżących jak idioci to są... idioci. Czyli ludzie niezdolni do takiego procesu myślowego.

Prawdopodobnie przeprowadzą za to jakiś inny, znacznie mniej wymagający intelektualnie proces myślowy. Kilka możliwości:
łup w szybę -> ktoś mi k@$%^&a niszczy auto, wyjmuję łom i zaraz się policzymy
łup w szybę -> biją, uciekam, choćby po gościu, który podjechał do mojego auta rowerem
łup w szybę -> niech Cię k@$%^&a jutro zobaczę cię na ulicy to potrącę i zobaczymy kto będzie górą
łup w szybę -> rowerzyści to chamy, kolejnego napotkanego też potraktuję lusterkiem/zderzakiem/czymkolwiek
łup w szybę ->  o co chodzi? -> jakiś frustrat, najlepiej napiszę do prasy lub przynajmniej opowiem znajomym jakie chamy z rowerzystów

Nie chodzi nawet o to na ile groźby są realne (zwykle nie są), albo że Ty sobie nie dasz rady. Chodzi o to, że w żadnym z przypadków idiota nie połączy kopa w auto, ciosu w szybę z tym, że popełnił błąd, czy musi jakieś miejsce przez które jechał 10 minut wcześniej pokonywać inaczej. Czyli nie uzyskasz ŻADNEGO efektu.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline robertrobert1

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 762
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #220 dnia: 17 Mar 2014, 10:43:24 »
Masz rację. Jednak brak reakcji na wygłupy idiotów jest najgorszą metodą bo to jest równoznaczne ze 100 % przyzwoleniem na ich czyny.

Offline Stalin

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 181
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #221 dnia: 17 Mar 2014, 12:17:13 »
innym razem napisałem skargę do ZTM i też zadziałało.

Jakkolwiek także jestem zwolennikiem załatwiania takich spraw na drodze "pokojowej", bez eskalowania agresji, to nie do końca jestem pewien, czy pisma do ZDM, poza odpowiedzią o "pouczeniu kierowcy i wyciągnięciu konsekwecji" itp., rzeczywiście do winnego trafiają. Nie to żebym był sceptyczny, ale czy ktoś zna fakty potwierdzające, że wobec konkretnego kierowcy są rzeczywiście są wyciągane przez ZTM jakiekolwiek konsekwencje.

Pytam tak przez zwykłą ciekawość.

Offline rowerzysta

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #222 dnia: 17 Mar 2014, 12:26:21 »
Tak, są.

Nie powiem Ci, jakie to dokładnie konsekwencje, ale są one odczuwalne dla kierowców.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #223 dnia: 17 Mar 2014, 12:52:03 »
Masz rację. Jednak brak reakcji na wygłupy idiotów jest najgorszą metodą bo to jest równoznaczne ze 100 % przyzwoleniem na ich czyny.

A tu akurat pełna zgoda. Najgorsze chyba co można zrobić to nie zrobić nic. Trzeba reagować. Absolutnie!

Ale trzeba reagować z sensem, a nie tak by po reakcji to Ciebie o coś oskarżano (np. o zniszczenie auta) lub poszukiwano. Bo to tylko wzmacnia poczucie bezkarności u kierowcy. Widzi, że jakby co może się wywinąć, może zwalić wszystko na cyklistę. To równie złe jak nie reagowanie.

A już totalnie bez sensu jest kopanie w pojazd firmowy, ciężarówkę, czy autobus, który najczęsciej NIE JEST własnością osoby nim jadącej. Karzesz w ten sposób właścicela firmy, który będzie musiał pokryć szkody ewentualnych zniszczeń, natomiast kierowcy to nie robi różnicy.


innym razem napisałem skargę do ZTM i też zadziałało.

Jakkolwiek także jestem zwolennikiem załatwiania takich spraw na drodze "pokojowej", bez eskalowania agresji, to nie do końca jestem pewien, czy pisma do ZDM, poza odpowiedzią o "pouczeniu kierowcy i wyciągnięciu konsekwecji" itp., rzeczywiście do winnego trafiają. Nie to żebym był sceptyczny, ale czy ktoś zna fakty potwierdzające, że wobec konkretnego kierowcy są rzeczywiście są wyciągane przez ZTM jakiekolwiek konsekwencje.

Pytam tak przez zwykłą ciekawość.

To działa. Wiem to zarówno z własnych doświadczeń, bo parę takich skarg wysłałem, a jeżdżę w kołko po tych samych ulicach i spotykam w kółko tych samych kierowców. Widziałem poprawę w ich zachowaniu, czasem skokową. Być może dalej się nie zgadzają z moim stylem jazdy, czy zachowaniem na drodze, ale na pewno od dawna już nie manifestują tego zderzakiem.

Plus mam kilku znajomych będących kierowcami i wiem z drugiej strony, że te skargi są faktycznie traktowane poważnie i sprawdzane, że faktycznie potrafią być wyciągane konsekwencje nawet gdy "materiał dowodowy" nie jest pełny i jednoznacznie wskazujący na winę kierowcy. Kierowcy się czasem skarżą na to, że wręcz zbyt ostro są traktowani, bo bywa, że pasażerowie czepiają się bez powodu.


A przy okazji: ZTM - Zarząd Transportu Miejskiego. Nie myl go z ZDM, czyli Zarządem Dróg Miejskich. To dwie różne jednostki, zajmują się zupełnie czym innym.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Stalin

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 181
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co tam w mediach palnęli... (temat zbiorczy)
« Odpowiedź #224 dnia: 17 Mar 2014, 15:23:36 »
To działa.

Dzięki. Miałem taką nadzieję, ale dobrze jest wiedziec na pewno.

A przy okazji: ZTM - Zarząd Transportu Miejskiego. Nie myl go z ZDM, czyli Zarządem Dróg Miejskich. To dwie różne jednostki, zajmują się zupełnie czym innym.

Oczywiście miałem na myśli ZTM.