Infrastruktura rowerowa i sprawy lokalne > Mokotów, Ursynów, Wilanów

Pasy rowerowe Goworka - Spacerowa

<< < (11/11)

ŁukaszM:
Ale za co niby kierująca miała by dostać mandat? Za zderzenie z jadącą pod prąd rowerzystką na jednokierunkowej jezdni?

biały:
Za nie ustąpienie pierwszeństwa i doprowadzenie do kolizji. Witamy przy jednym z absurdów PoRD-u :'(

Jeśli jest droga z pierwszeństwem i ktoś sobie omija korek, lecąc pod prąd setką na skrzyżowaniu i przez przejście dla pieszych w nocy bez świateł, a ktoś inny w tym momencie się wychyli z drogi bez pierwszeństwa i dojdzie do dzwona (albo gorzej), to winny jest ten, który się wychylił. Ten drugi oczywiście też może zostać ukarany, ale za konkretne przewinienia (przekroczenie prędkości, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, ...) lub nawet uznanym współwinnym, ale za sprawcę uznawany jest obecnie zawsze kierujący pojazdem, który nie ustąpił pierwszeństwa. PoRD przypisuje bowiem bezwzględne pierwszeństwo drodze i nie robi rozróżnienia na pojazdy jadące zgodnie z przepisami i innych. Dlatego też takie poruszenie wywołał pod koniec zeszłego roku wyrok sądu w sprawie wypadku na Puławskiej w 2011, gdzie wariat pędzący 130km/h staranował skręcający samochód i zabił 3 osoby: sąd uznał bowiem, że pierwszeństwo nie jest bezwzględne.

A w tym przypadku kierująca samochodem nie wyjeżdżała nawet z drogi podporządkowanej, ale w ogóle włączała się do ruchu, więc ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa wszystkim.

Raffi:

--- Cytat: biały w 25 Kwi 2014, 12:24:57 ---Za nie ustąpienie pierwszeństwa i doprowadzenie do kolizji. Witamy przy jednym z absurdów PoRD-u :'(

Jeśli jest droga z pierwszeństwem i ktoś sobie omija korek, lecąc pod prąd setką na skrzyżowaniu i przez przejście dla pieszych w nocy bez świateł, a ktoś inny w tym momencie się wychyli z drogi bez pierwszeństwa i dojdzie do dzwona (albo gorzej), to winny jest ten, który się wychylił.
--- Koniec cytatu ---

Na szczęście już nie zawsze. Sądy zaczynają coraz częściej dostrzegać ten absurd - zamawiają ekspertyzę, a potem robią z niej dowód, że gdyby ktoś nie nawalał tak, to by dzwona nie było.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej