Autor Wątek: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód  (Przeczytany 4002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Olexy

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
    • Warszawska Akademia Rowerowa
[Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« dnia: 02 Lut 2013, 22:48:57 »
Krótki, ale ciekawy wywiad o trendzie w niemieckich miastach.
Myślę, że dla większości z Was nie będzie w nim nic nowego/odkrywczego, ale może osoby, które natknęły się na niego przypadkiem w Wyborczej, a nie wyobrażają sobie życia bez samochodu, po przeczytaniu go spojrzą na auto w nieco inny sposób i zastanowią się, czy te coraz szersze ulice i narzekanie na radary ma sens. ;)
http://wyborcza.pl/magazyn/1,130897,13332975,Generacja_iPhone_a_odstawia_samochod.html#BoxSlotII3img
Warszawska Akademia Rowerowa- zapraszamy na naukę jazdy rowerem w ruchu miejskim! www.facebook.com/WarszawskaAkademiaRowerowa

Offline Petro4_

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 649
  • Płeć: Mężczyzna
    • Grupa Bródnowska
Odp: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Lut 2013, 09:17:58 »
Jesteśmy już tak mentalnie zacofanym narodem, że nawet lektura tego artykułu nie pomoże. Ale warto próbować :)
Nocna Masa Krytyczna. 2 sobota miesiąca,    godz. 24:00 - nocnamasa.pl

Kenneth

  • Gość
Odp: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Lut 2013, 10:42:45 »
Cytuj
Liczba aut spada tam, gdzie jest dobry transport publiczny oraz jego uzupełnienie - systemy samochodów publicznych oraz wypożyczalnie car sharing. Jednocześnie od połowy lat 90. liczba pasażerów kolei podmiejskich i regionalnych wzrosła prawie dwukrotnie.

 Znam profesora medycyny, szefa kliniki pod Lüneburgiem, zamożnego człowieka. Ma dobre auto klasy D. Korzysta z niego w wyjątkowych przypadkach. Do pracy jedzie 30 kilometrów, najpierw rowerem do kolejki, potem pociągiem i znów rowerem. A gdy jest ładna pogoda, całe 30 kilometrów pokonuje na kolarzówce.


1. Potrzeba dobrej komunikacji, tak? Czyli... gdzie w Polsce ona działa idealnie i faktycznie jest dobra? (proszę nie pokazywać Warszawy, bo zaraz wytyczę na mapie trasę jaką pokonuje codziennie i będzie wszystkim i głupio i przykro ;>>> )
Pomijając nawet kwestię ceny biletów... ;>

2. Wyobrażacie sobie polskiego profesora zwyczajnego na rowerze w środku Warszawy opieprzanego przez byle gówno po podstawówce wychylajacego się z jakiejś taksówki, za to, ze ten śmie jechać w ogóle prawym pasem???

@Petro - mentalnie nie tyle co zacofanym - ile po prostu mentalnie innym narodem. Oni (Niemcy) swój etap bogacenia się i pokazywania bogactwa innym - już mają za sobą. A my ciągle (dopiero?) się rozwijamy i dla nas samochód jest synonimem wzbogacenia się i przynależności do jakiejś tam "średniej" klasy. Aczkolweik tak naprawdę do tej klasy większość z nas nie należy i należeć nie będzie. Chyba - że wygra w totka.

I jeszcze a porpos punktu 1 - biorąc pod uwagę ceny mieszkań - czeka mnie wyprowadzka i kupowanie czegoś. niestety ze względów komunikacyjnych wiem już, ze do pracy i z powrotem - będę musiał dojeżdżać samochodem. Na rower za daleko, a jakbym SLRa zostawił pod pkp to by mi go rozkradli czy połamali.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Lut 2013, 11:27:33 »
2. Wyobrażacie sobie polskiego profesora zwyczajnego na rowerze w środku Warszawy

Właściwie to nie muszę sobie wyobrażać. Na UW kilku moich wykładówców, w tym w randzie prof. jeździło rowerami to pracy. Nie mówię, że przez cały rok, ale w sezonie to jak najbardziej.
A doktorów i magistrów na rowerach to na pęczki, mogliby własną Masę stworzyć ;) I ci to już cały rok pomykali często. Z jednym czy dwoma to nawet miałem okazję się kawałek przejechać.

Na PW też się pewnie kilku znajdzie proferzystów, ale tam nie studiowałem, to nie mam pewności.
« Ostatnia zmiana: 03 Lut 2013, 11:28:39 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Szczurek

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wolontariat i rower to podstawa
    • Klub Ośmiu Kapelusz
Odp: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Lut 2013, 12:09:12 »
@ Raffi już się tak nie chwal że studiowałeś.  :P
Chcesz być wolontariuszem ? Chcesz działać ?
Zapraszam www.kapelusz.org

Offline Olexy

  • Uczestnik
  • **
  • Wiadomości: 197
  • Płeć: Kobieta
    • Warszawska Akademia Rowerowa
Odp: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Lut 2013, 13:18:11 »
Miałam napisać to samo co Raffi- że nie jest ciężko znaleźć profesora/doktora, który jeździ do pracy rowerem lub komunikacją miejską. Kiedyś na MiMie UW był jeden, który dojeżdżał na rolkach. :P
Wydaje mi się, że Ci ludzie nie mają potrzeby dowartościowania się drogim samochodem, bo wiedza jaką posiadają jest sama w sobie wartością.

Osobiście nie uważam, że samochód to samo zło, sama naprawdę lubię nim jeździć i uważam, że może być bardzo dużym udogodnieniem. Ale ludzie muszą zrozumieć, że nie można dostosowywać miast do samochodów, tylko liczba samochodów na ulicach musi być dostosowana do potrzeb ludzi- wszystkich. Powiem Wam, że występuje u mnie taka sinusoida- czasem myślę, że powoli, ale jest u nas coraz lepiej, a czasem, zazwyczaj po rozmowie z kimś, dochodzę do wniosku, że to jednak bez sensu.
Wczoraj pokazałam ten artykuł mojemu kuzynowi, na co usłyszałam "Ale u nas jest Polska, tu nie można stosować takich rozwiązań". -_-
Warszawska Akademia Rowerowa- zapraszamy na naukę jazdy rowerem w ruchu miejskim! www.facebook.com/WarszawskaAkademiaRowerowa

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Lut 2013, 15:08:05 »
@ Raffi już się tak nie chwal że studiowałeś.  :P

Cały czas studiuję :P 10 lat już tego będzie :)


Miałam napisać to samo co Raffi- że nie jest ciężko znaleźć profesora/doktora, który jeździ do pracy rowerem lub komunikacją miejską. Kiedyś na MiMie UW był jeden, który dojeżdżał na rolkach. :P
Wydaje mi się, że Ci ludzie nie mają potrzeby dowartościowania się drogim samochodem, bo wiedza jaką posiadają jest sama w sobie wartością.

Ja też mam wrażenie, że gdzie jak gdzie, ale na uczelniach to o rowerzystów bardzo łatwo. Wystarczy spojrzeć na ludzi, na ich spojrzenia, gdy podjeżdża się na zajęcia rowerem przy -20 lub w śnieżycy. To nie jest szok, ani święte oburzenie lub współczucie. To była sympatia w oczach, wyraz zrozumienia ;)

Moje wrażenie jest takie, że rower na uczelni otwiera wiele drzwi. Nawet jak dany psor nie jeździ rowerem, to zazwyczaj umie docenić to, że ktoś inny nie wydłuża Mu korka i nie zajmuje miejsca parkingowego pod wydziałem, bo rozumie pewne zależności ;)
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Szczurek

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 310
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wolontariat i rower to podstawa
    • Klub Ośmiu Kapelusz
Odp: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Lut 2013, 16:41:03 »
@ Raffi już się tak nie chwal że studiowałeś.  :P

Cały czas studiuję :P 10 lat już tego będzie :)

Myślałem że tylko parę razy można nie zdać a tutaj widzę na mistrza Polski idziesz. 
Który kierunek już ? (2-3)
Chcesz być wolontariuszem ? Chcesz działać ?
Zapraszam www.kapelusz.org

Offline qwerJA

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 301
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Lut 2013, 17:18:36 »
Podejrzeam że dr. inżynier - strach się bać  ;) ;) :D
Tomek jestem

" Warszawa to piękne miasto,
   tylko ludzie są . . .  "

Offline Lucy86

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Kobieta
Odp: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Lut 2013, 21:28:32 »
Przeczytałam dzisiaj ten artykuł i muszę przyznać, że zazdroszczę mieszkańcom Berlina. Codziennie dojeżdżam do pracy metrem i tramwajem, ale nie jestem z tego powodu usatysfakcjonowana, bo czasem czuję się gorzej niż sardynka w puszce. Nasza komunikacja miejska nie ma na razie szans być alternatywą dla samochodu, bo nie jest wystarczająco regularna, właściwie rozbudowana i komfortowa. Zimą, nadal zdarzają się stare, nieogrzewane tabory, a odcinek na trasie Wierzbno-Postępu, którym jeżdżę, to chyba miejsce, w którym tramwaje psują się najczęściej.
Bardzo podoba mi się pomysł samochodów publicznych, o którym mowa w artykule. Na pewno sporo osób, które używają samochodu raz na tydzień, by z niego skorzystało. Niestety społeczeństwo zmienia się powoli i sam fakt, że zaskoczył u nas system wypożyczania rowerów jest, moim zdaniem, dużym sukcesem.

Offline fionotron

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 906
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [Artykuł] Generacja iPhone'a odstawia samochód
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Lut 2013, 15:26:28 »
Jesteśmy już tak mentalnie zacofanym narodem, że nawet lektura tego artykułu nie pomoże. Ale warto próbować :)

No może i nie pomoże   ::)   .
Ale warto jest przeczytać ten artykuł - bo jest on bardzo ciekawy, bo uzmysławia nam że można żyć zupełnie inaczej i myśleć zupełnie innymi kategoriami. i wtedy ''blaszane pudełko'' już nie jest Bogiem.

Dla mnie jednak trochę irytujące jest to - że Niemcy czy inni europejczycy potrafią zrobić Tak aby w życiu codziennym było by im po prostu łatwiej - a my niestety w wielu dziedzinach życia jesteśmy ''zacofani'' i bardzo wolno się uczymy (jeżeli w ogóle się uczymy od innych!!)
Chciałbym doczekać takich czasów kiedy - to w mieście będzie mniej samochodów, a więcej rowerzystów niż jeździ w mieście dotychczas) i pieszych a i kierowcy będą nas jeszcze lepiej rozumieli i akceptowali Nasze Prawo do użytkowania miejskich ulic.
Pozdro.