Autor Wątek: Opony  (Przeczytany 20492 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ditu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Opony
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Sty 2013, 15:16:32 »
Podpowiedzcie co to oznacza (TPI/Stopka/Technologia: 27 TPI wire + Silkworm) widziałem z 360tpi o co tu dokładnie chodzi.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Opony
« Odpowiedź #31 dnia: 28 Sty 2013, 20:29:55 »
Podpowiedzcie co to oznacza (TPI/Stopka/Technologia: 27 TPI wire + Silkworm) widziałem z 360tpi o co tu dokładnie chodzi.

TPI to informacja o gęstości oplotu, czyli specjalnej siateczki zatopionej pomiędzy warstwami gumy. W tańszych ta siateczka jest ze stali, w droższej z lżejszych materiałów (np kevlar). Generalnie im gęstszy oplot, tym trudniej przebić oponę i tym jest cięższa. Z tego co rozumiem (a mogę rozumieć źle), to oplot ma też wpływ na to jak mocno opona się odkształca, a więc na opory toczenia.

27 TPI Wire oznacza zapewne, że masz w niej oplot o gęstości 27 TPI. To pewnie lekka opona szosowa? Bo oplot ma słabiutki i leciutki, więc na pewno nie do MTB, do miasta i turystyki też bym jej nie założył :P Więcej o TPI przeczytasz sobie TUTAJ.

Silkworm to wkładka silikonowa w oponie (pod bieżnikiem), takie dodatkowe zabezpieczenie przed przebiciem. Każdy producent ma na to swoją marketingową nazwę, Silkworm to nazwa zdaje się Maxxisa. Np u Schwalbe nazywa się to High Density Guard, ale zasada zawsze jest taka sama. TUTAJ masz obrazek, który najlepiej tłumaczy jak to wygląda.
« Ostatnia zmiana: 28 Sty 2013, 20:32:08 wysłana przez Raffi »
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline ditu

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Opony
« Odpowiedź #32 dnia: 29 Sty 2013, 12:54:10 »
Raffi dzięki za odpowiedz  :D