Autor Wątek: Trening rowerowy i zdrowie  (Przeczytany 16424 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

tomus1973

  • Gość
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Wrz 2011, 15:15:27 »
Ok, wiem, że sam człowiek, jeżeli ma mało wiedzy na ten temat to nie jest w stanie postawić diagnozy. Jednak trzeba mieć zaufanie do lekarza, jak znacie kogos kompetetnego komu można zaufac to proszę o kontakt. Czasem "lekarz" może Wam Drodzy Forumowicze, sp.....ć kolano, kregosłup lub co innego. Jeżeli już ból dokucza na codzień, to faktycznie trzeba się wybrać do lekarza.
 Co proponujecie na jazdę w zimne dni? Wiadomo, że niska temperatura wpływa negatywnie na kolana. Taka opaska utrzymauje stałą temperaturę. Czy zwykłe spodnie ogrzeją odpowiednio stawy kolanowe?
« Ostatnia zmiana: 13 Wrz 2011, 15:19:01 wysłana przez tomus1973 »

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Wrz 2011, 15:36:49 »
Ok, wiem, że sam człowiek, jeżeli ma mało wiedzy na ten temat to nie jest w stanie postawić diagnozy. Jednak trzeba mieć zaufanie do lekarza, jak znacie kogos kompetetnego komu można zaufac to proszę o kontakt. Czasem "lekarz" może Wam Drodzy Forumowicze, sp.....ć kolano, kregosłup lub co innego. Jeżeli już ból dokucza na codzień, to faktycznie trzeba się wybrać do lekarza.
 Co proponujecie na jazdę w zimne dni? Wiadomo, że niska temperatura wpływa negatywnie na kolana. Taka opaska utrzymauje stałą temperaturę. Czy zwykłe spodnie ogrzeją odpowiednio stawy kolanowe?


Z mojego doświadczenia nabytego podczas pracy na Warszawskim AWF-ie najlepsi specjaliści są na SKRZE.
Standardowa procedura:

- USG kolan,
- Konsultacja z lekarzem,

Licz się także z tym, że lekarz może Tobie powiedzieć, że musisz zaprzestać treningów.

Offline Raffi

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 6 530
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Wrz 2011, 18:24:05 »
Co proponujecie na jazdę w zimne dni? Wiadomo, że niska temperatura wpływa negatywnie na kolana. Taka opaska utrzymauje stałą temperaturę. Czy zwykłe spodnie ogrzeją odpowiednio stawy kolanowe?

Generalnie nieco rozgrzewki przed ruszeniem, nie piłowanie na maxa od razu po ruszeniu z postoju lecz przejechanie spokojnie pierwszych kilku minut jazdy na pewno nie zaszkodzi. Wysoka kadencja też generalnie kolanom tylko pomaga. I odpowiednia pozycja na rowerze.

Co do ciuchów, to zależy jaką masz tolerancję na chłód. Mnie np jeansy nie wystarczają w zimę. Opasek nie noszę, to się nie wypowiem ile dają. Ale za to obcisłe spodenki rowerowe z długimi nogawkami i na wierzch drugą parę (albo na wierzch ciepłe polarowe spodnie) generalnie mi wystarczają nawet przy -20.
Choć znam i osoby, którym nawet to jest za mało, a także takie, które przy temperaturze w okolicy zera śmiało pomykają w krótkich spodenkach. Jak pisałem - każdy ma inny organizm, przemianę materii, krążenie i tolerancję na chłód. Dlatego niestety pewne rzeczy wypracowuje się samemu, czasem przez lata, bo uniwersalnych sposobów nie ma.
---
Rafał 'Raffi' Muszczynko

WMK, ZM, MdR, XTR, ABS i inne fajne skróty ;-)

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Wrz 2011, 18:46:13 »
Ciekawe. Kolejny raz słyszę, jaka to ta wysoka kadencja jest dobra, a mi bardzo niewygodnie się jeździ pedałując jak chomik w kółku. Zwykle jeżdżę siłowo - mała kadencja, wysokie przełożenie. Tak mi wygodniej i łatwiej. Czy to jest też kwestia indywidualnego dopasowania, czy łamię jakieś niepisane rowerowe prawo? ;)

tomus1973

  • Gość
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Wrz 2011, 18:59:18 »
Ciekawe. Kolejny raz słyszę, jaka to ta wysoka kadencja jest dobra, a mi bardzo niewygodnie się jeździ pedałując jak chomik w kółku. Zwykle jeżdżę siłowo - mała kadencja, wysokie przełożenie. Tak mi wygodniej i łatwiej. Czy to jest też kwestia indywidualnego dopasowania, czy łamię jakieś niepisane rowerowe prawo? ;)

Myślę, że nie łamiesz żadnego rowerowego prawa. Każdy jeździ jak mu wygodniej i dostosowuje przełożenia do swoich możliwości. Ja też wolę niższe kadencje (można sobie bardziej mięśnie wyrobić), ale jak jadę gdzieś dalej np ponad 50 km, to staram się na wyższej kadencji, aby właśnie odciążyć kolana.

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Wrz 2011, 19:48:04 »
Ciekawe. Kolejny raz słyszę, jaka to ta wysoka kadencja jest dobra, a mi bardzo niewygodnie się jeździ pedałując jak chomik w kółku. Zwykle jeżdżę siłowo - mała kadencja, wysokie przełożenie. Tak mi wygodniej i łatwiej. Czy to jest też kwestia indywidualnego dopasowania, czy łamię jakieś niepisane rowerowe prawo? ;)

Na Twoim rowerze prawie nie da się jeździć inaczej niż jeździsz. Jest on przeznaczony do jazdy rekreacyjnej (chociaż wiem, że potrafisz na nim jeździć szybko). Jak sobie sprawisz rower o bardziej sportowym zacięciu, będziesz mieć bardziej pochylony tułów i odpowiednio wysoko podniesione siodełko, a także pedały SPD, to będziesz mogła spróbować jazdy z wyższą kadencją. Przy czym, po szosie można jeździć z taką kadencją jak się chce, w terenie (głównie na podjazdach) im szybciej się człowiek nauczy jeździć raczej z wysoką kadencją, tym lepiej dla niego i dla jego sprzętu. Jesteś prawie mojego wzrostu, jeśli masz ochotę przetestować w praktyce to co napisałem to szepnij tylko słowo.
AdrianSocho

Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Wrz 2011, 21:06:01 »
<szept> słowo... </szept>

Drex

  • Gość
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Wrz 2011, 21:44:08 »
No to kiedy testowanie? Chcialbym to zobaczyc i uwiecznic. :D

Offline Stanley

  • Nowicjusz
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Wrz 2011, 21:48:17 »
Drex dla dobra innych i swojego, lepiej zostań w domu. ;)
Prośba do testujących - nie dawajcie Drexowi roweru. Widzieliście jego szosę? :)

Offline adriansocho

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 614
  • Płeć: Mężczyzna
  • All terrain, all mountain.
    • Profil na fejsie
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Wrz 2011, 23:11:27 »
Drex dla dobra innych i swojego, lepiej zostań w domu. ;)
Prośba do testujących - nie dawajcie Drexowi roweru. Widzieliście jego szosę? :)

Mi się to nie wydaje śmieszne. Anyway, dla Grzesia jazda w terenie byłaby miłą odmianą po przykrym zdarzeniu z nowym rowerem (ale jak ostatnio stwierdził, nie chce).
AdrianSocho

Drex

  • Gość
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Wrz 2011, 00:10:49 »
Nie mam w Wawie Niebieskiego. Poza tym kwalifikuje się do remontu. ;P Ale jeśli znalazłbym miejsce do garażowania to bym czasem go używał.

Offline Infero

  • Stały uczestnik
  • ***
  • Wiadomości: 258
  • Płeć: Mężczyzna
  • \m/ d- -b \m/
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Wrz 2011, 20:19:57 »
How to Breathe While Cycling

..dopiero ten filmik mi pokazał, że źle oddycham podczas treningów  :P






tak w temacie kolan:
Bicycling : How to Prevent Cycling Knee Problems





« Ostatnia zmiana: 19 Wrz 2011, 20:32:59 wysłana przez Infero »

Rano1

  • Gość
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Wrz 2011, 22:31:37 »
Tak na marginesie, z tym testowaniem to już kiedyś na forum (starym) lipa była  ;D

Miał być superrower wyścigowy na asfalciku na bulwarze wiślanym. Pomysłodawca do dziś nie dotrzymał słowa, ale ja mu jeszcze kiedyś o tym przypomnę  8)

Co do siłowej jazdy na rowerze - sam kiedyś tak robiłem w sposób naturalny. Teraz jednak, z wiekiem, zaczynam myśleć o kolanach, bo przy większych przebiegach zacząłem je czuć. Kadencja to ważna rzecz, nie tylko dla posłów i Głowy Państwa  :)

storm

  • Gość
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Wrz 2011, 20:21:44 »
Powiem szczerze, że opisy treningów, proponowanych płynów, diet czy nie daj Boże leczenia kontuzji, napawają mnie strachem.
Trening powinien opracowywać trener.
Diety i płyny dietetyk.
Leczenie kontuzji fizjoterapeuta.
Jeśli zabiorą się za to nieodpowiednie osoby, może skończyć się wizytą w szpitalu a nikt tego chyba nie chce.
@Stanley...
1. Od treningów to nie tylko trener, ale i lekarz sportowy, zwłaszcza jeśli to maja być Treningi.
2. Od kontuzji to raczej ortopeda/traumatolog, lekarz sportowy pewnie też i dopiero rehabilitant/fizjoterapeuta.


@Adriansocho - jeśli Savil chce jeździć naprawdę szybko i wygodnie to należałoby wymienić siodełko na fotelik, a tułów pochylić w drugą stronę ;)


Offline Savil

  • Uzależniony od forum ;-)
  • ****
  • Wiadomości: 1 386
  • Płeć: Kobieta
  • Cylon i lasombra
    • http://savil.bikestats.pl/
Odp: Trening rowerowy i zdrowie
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Wrz 2011, 22:15:37 »
storm, no wiesz? Ja, wanna-be najwyższa osoba, miałabym się zniżać do waszego poziomu i patrzyć na wszystkich do góry? Mowy nie ma! ;) ;)